11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 24. Sayfa Cevapları 1.Ünite Ölçme ve Değerlendirme
11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 24. Sayfa Cevapları 1.Ünite Ölçme ve Değerlendirme

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

1. Kaza ve kader ne demektir? Açıklayınız.
CEVAP: Kader: Kainatta olacak şeylerin zamanını, yerini, özelliklerini ve nasıl olacağını Allah'ın ezelde bilmesi ve takdir etmesine denir.
Kaza: Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerin zamanı gelince bu takdire uygun olarak yaatmasına denir.
Kaderi bir plana benzetirsek, Kaza da plana uygun olarak o şeyin yapılmasıdır. Kainatta meydana gelen her şey, Allah'ın bilmesi, dilemesi ve yaratması iledir. O'ndan başka yaratıcı yoktur.
Kader ve Kaza'ya iman etmek, hayır ve şer'in Allah tarafından takdir edilmesine, belirlenmesine ve zamanı gelince belirlendiği gibi yine Allah tarafından yaratılmasına inanmak demektir.

2. İnsanın akıllı ve irade sahibi olmasıyla sorumlu bir varlık olması arasında nasıl bir ilişki vardır? Belirtiniz.
CEVAP: İnsanın akıllı ve irade sahibi olmasıyla sorumlu bir varlık olması arasında doğrudan bir ilişki vardır.İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden ikisi akıl ve irade sahibi olmasıdır.Örneğin bir insanın farz olan ibadetleri yerine getirebilmesi için akıllı yani akli dengesinin yerinde olması bir şarttır.Akli dengesi yerinde olmayan bir kişi namaz kılamaz,hacca gidemez veya oruç tutamaz.Akıl ve irade sahibi olan kişi aynı zamanda bazı önemli sorumluluklar taşır.Örneğin dininin getirdiği sorumluluklar,ailesinin getirdiği sorumluluklar,çevresinin getirdiği sorumluluklar gibi.Akıllı ve iradesi yerinde olan kişi ailesine bakmak zorundadır ve farz olan ibadetleri yerine getirmelidir.Bundan dolayı akıl ve irade bu konu önemli iki özelliktir.

3. İnsan, afetlerde yaşanan can ve mal kayıplarından sorumlu mudur? Niçin? Açıklayınız.
CEVAP: İnsan, afetlerde yaşanan can ve mal kayıplarından sorumludur.Her şey kader değildir.Yani kaderin arkasına sığınıp tedbir ve gerekli önlemleri almaz ise başımıza gelen felaketlerdeki ölüm oranı da bununla orantılı bir şekilde artacaktır.Bundan dolayı doğal afetlerde yaşanan can ve mal kayıplarından insanlar da sorumludur.Örneğin;ev yapılırken iyi malzemeler kullanmayan bir mühendis veya müteahhit sayesinde bir deprem sırasında o bina çökecek ve bunun sonucunda da can ve mal kaybı da artacaktır.

4. Kaderle ilişkilendirilen başlıca kavramlar nelerdir? Aşağıdaki kavram haritasına yazınız.
CEVAP: Kaza, imtihan, irade, tevekkül, hayır ve şer, rızık ve ecel gibi kavramlar kaderle ilişkili kavramlardandır.

5. Kader inancı insanın tedbir almamasını gerektirir mi? Anlatınız.
CEVAP: Elbette gerektirmez. Kaderimde varsa olur anlayışı batıl bir inanıştır.O şekilde bir yaklaşım insanın kolayına geldiği için tercih ettiği bir davranıştır.Yüce Allah (c.c) İsra Suresi 13.ayetinde Kur'an'da şöyle buyurmuştur;
''Ve Biz, her bir insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık. Nitekim Kıyamet Günü onun önüne, (dünyada yapıp ettiği) her şeyi kayıtlı bulacağı bir sicil koyacak .''
Yani kaderimiz kendi çabamızla değişebilir.Yani biz kötü bir liseye girmiş olabiliriz.Ancak çalışarak,çabalayarak iyi bir üniversite kazanabiliriz.Oturup beklemek yerine çalışmalı ve çaba göstermeliyiz.  

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR