11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 34. Sayfa Cevapları
11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 34. Sayfa Cevapları 

Etkinlik

“Kullarım sana beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O hâlde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar.” Bakara suresi, 186. ayet.
“Rabb’iniz şöyle dedi: Bana dua edin, duanıza cevap vereyim…” Mü’min suresi, 60. ayet.
Yukarıdaki ayetleri, dua ve ibadetin insanda güven duygusu oluşturması açısından yorumlayınız

Etkinlik
Yukarıdaki şemayı da dikkate alarak oruç ibadetinin faydaları hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.
Orucun bireye nüslümana kazandırdıkları faydaları çok sayıdadır. İlk Başta Ramazan ayının manevi iklim havası ile insanlar ibadete daha çok sarılır ve ibadet alışkanlığı yaşarlar. Daha çok Kuran okunur ve din daha çok öğrenilmeye çalışlır. Dini duyguları daha çok pekiştirir.

Oruç Allah’a olan inancı güçlendirir; oruç Allah rızası için tutulur, bu rıza ve sevgi için yapılan uzun süreli aç durma çabası, O’nun merhametini hissetmemizi sağlar. Allah’a olan inancı güçlendirmektdir.

Oruçlu insan, bedensel güçlü istekleri olan yeme içmeden uzak durarak iradesini güçlendirmektedir. Oruçla disiplinli bir hayat yaşamayı arzularını kontrol altında tutmayı öğrenir.

Oruç insana zorluklara dayanma gücü verir. Zorluklar karşısında sabırlı olması gerektiğini öğrenir. Hayat sıkıntılarının zorluklarının üstesinden gelme gücü ve sabrını kazanır.

Oruçlu insan davranış hal ve hareketlerine dikkat eder. Bu dikkat de davranışlarını güzelleştirir. Uyumsuz kötü geçimli biri olmaz, iyi huylu hayatı ibadet gibi olur. Ramazanda suç işlenme istatikleri genelde düşüktür. Bu da Orucun toplumsal etkisidir.

Oruç insan merhamet ve şefkat duyguları kazandırır. Aile birliğini güçlendirir.

Oruç kişiye düzenli beslenme alışkanlığı kazandırır. 1 Ay boyunca sürekli saatinde iftar ve sahurlarını yaparak düzenli besleniriz. Beden sağlığımızı korumak dinmizin bir emridir. Oruçla sindirim sistemi düzene girmekte vücut arınmaktadır.


Oruçlu kişi Allah’ın kullarına verdiği nimetlerin değerini anlar. Şükrü hatırlar.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR