11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 27. Sayfa Cevapları
11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

11.Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 27. Sayfa Cevapları 

Hazırlık Çalışmaları

1. İbadetlerle ilgili iki ayet bularak defterinize yazınız.
Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.” (Hicr Suresi, 99. ayet)
“Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Senden yardım dileriz.” (Fatiha Suresi, 4. ayet)

2. “Allah sizin dış görünüşlerinize ve mallarınıza bakmaz. Ancak kalplerinize ve amellerinize bakar.” (Ahmed b.Hanbel, Müsned, C 2, s. 285.) hadisini açıklayan kısa bir yazı yazınız.
Allah katında üstünlük sadece takvadadır. Bir kimsenin dış görünüşünün güzel olması, dünyada yüksek mertebede yönetici, lider olmasının hiçbir önemi yoktur. Çünkü Allah kişinin içine bakar ve sadece yapmış olduğu amellere bakar. Yapılan amellerde kişinin Allah katında değerini ifade eder.

3. Orucun ne gibi yararları olduğunu araştırınız.
Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı veya inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Orucun, sabır, şükür, nefs terbiyesi gibi diğer ibadetlerle irtibatı vardır. Onun için hadis-i şerifte, (Her şeyin bir kapısı vardır. İbadetlerin kapısıysa oruçtur) buyuruldu. (İbni Mübarek)
Sinir sistemimizin vücuttaki yeri çok mühimdir. Dil sinirleri felç olan konuşamaz. Bacaktaki sinirler felç olursa, insan yürüyemez. Sinirimizin bozulması nispetinde hayatımız, az veya çok tehlike içindedir. Siniri bozuk kimse, huzursuz olur, sabredemez. Cemiyetteki kavgaların, cinayetlerin çoğu sinirli olmaktan, sabredememekten ileri gelmektedir. (Oruç sabrın, sabır da imanın yarısıdır) hadis-i şerifi oruç tutanın sabırlı olduğunu bildirmektedir. (Ebu Nuaym)
Böylece, orucun imandan da olduğu görülmektedir. İmanlı olan da, imanının kuvvetine göre suç ve günah işlemez. Sinirine hakim olur. Her şeyin bir zekatı vardır. Vücudun zekatıysa açlıktır. Oruç tutarak aç kalanın arzuları kırıldığı için sabretmesi kolay olur. Oruç tutan aç durur. Aç durmak iyidir: Aç duranın basireti açılır. Anlayış kabiliyeti artar. Hadis-i şeriflerde, (Aç duranın idraki artar, zekası açılır) ve (Tefekkür, ibadetin yarısı, az yemekse tamamıdır) buyuruldu. (İ. Gazali)

4. Bir Kur’an mealinden Nisâ suresinin 38. ayetini bulup defterinize yazınız.
Nisa Suresi 38. ayetinde Rabbimiz şöyle buyuruyor “Allah’a ve ahiret gününe inanmadıkları halde mallarını, insanlara gösteriş için sarfedenler de (ahirette azaba dûçâr olurlar). Şeytan bir kimseye arkadaş olursa, ne kötü bir arkadaştır o!”

5. Zekâtın yararlarıyla ilgili bir araştırma yapınız.

Zekât, aslında mali bir ibadet olmakla birlikte, birçok maddi ve manevi faydalar da taşır. Zekâtın bu faydalarını maddeler halinde şu şekilde özetlemek mümkündür.
1) Zekât, kişiyi cimrilikten korur, ona cömertlik meziyetini kazandırır.
2) Zekât, kişinin dünya malına duyduğu aşırı isteklerini kırar.
3) Zekât, zenginin yoksula karşı şefkat ve merhamet duygusunu canlandırır.
4) Zekât, zenginin cemiyetteki itibarını yükseltir.
5) Zekât, kalbin katılaşmasını önler.
6) Zekât, zengini hayır yapmaya teşvik eder.
7) Zekât, Allah'ın nimetlerine karşı kişinin şükretmesini sağlar.
8) Zekât, yoksulu ihtiyaç sahibi olmaktan kurtarır.
9) Zekât, fakire şahsiyet kazandırır.
10) Zekât çalışmaktan aciz olanlara normal bir hayat sürme imkanı sağlar.
11) Zekât, zengin ile fakirin birbirine yakınlaşmasını temin eder.
12) Zekât, insanı manevi kirden temizler.
13) Zekât malı her çeşit afet ve tehlikelerden korur.
14) Zekât, mala bereket kazandırarak çoğalmasını sağlar.
15) Zekât, malın stok edilmesini önler.
16) Kısaca zekât mükemmel bir sosyal sigortadır. (Fıkhu'l-Zekât, 2/256)


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR