11.Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 40.Sayfa Cevapları Beşeri Sistemler
11.Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları.11.Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

11.Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 40.Sayfa Cevapları Beşeri Sistemler

1. Günümüzde ülkeler, neden birbirinden farklı nüfus politikaları izlemektedir? Araştırınız.
Çünkü her ülke farklı bir coğrafi konuma,büyüklüğe sahiptir.
Bu yüzden de o ülkede yaşayacak vatandaş sayısı önemli bir yere sahiptir.
Ekonomik açıdan gelişmiş olan bir ülke,ayrıca büyük bir ülkenin nüfus artışı çok yüksektir bu yüzden daha az nüfusa indirmek amaçlanır.
Ancak gelişmemiş ülkelerde,daha güçlü olabilmek için farklı nüfus politikaları izlerler.

2. Hızlı nüfus artışının ne gibi sonuçlar doğurabileceğini araştırınız.
1. Hızlı nüfus artışının en önemli sonuçlarından biri, kalkınma hızım düşürmesidir.
2. Hızlı nüfus artışı nüfusun yaş dağılımını değiştirmektedir. Hızlı artış, çocuk ve genç yaştaki nüfusun, başka bir deyişle tüketici nüfusun genel nüfus içindeki miktarını arttırmakta, bu da çalışan nüfusun yükünü daha da ağırlaştırmaktadır.
3. Nüfus artış hızının düşük gelir grubundakilerde daha fazla olması, gelir dağılımındaki dengesizliği daha da arttırmaktadır. Bu durum da sosyal bunalımlara yol açabilmektedir.
4. Hızlı nüfus artışı, fizikî kaynaklardan aşırı yararlanma yolunu açmakta, bu da doğal kaynaklarla ihtiyaçlar arasındaki dengeyi bozmaktadır.

3. Yaşadığınız ilin resmî web sayfasını ziyaret ederek tarihçesi ve coğrafi özellikleri hakkında bilgi toplayınız. Zaman içerisinde ilin fonksiyonel olarak nasıl bir değişime uğradığını not ederek sınıfa getiriniz.
Kişisel cevap

DERS İÇİ ETKİNLİK

1. Yanda, Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Endonezya’nın 1960-2015 yılları arasındaki nüfusu, nüfus artış hızı ve kadın başına gerçekleşen doğum sayısı verilmiştir. Öncelikle aşağıda verilen grafikler üzerine tablodan yararlanarak Endonezya’nın, nüfus artış hızı ve doğurganlık oranı grafiklerini örnekteki gibi çiziniz.

2. Endonezya’nın 1960-2015 yılları arasındaki nüfus verileri dikkate alındığında bu ülkenin gelecekteki nüfusu hakkında ne gibi çıkarımlarda bulunabilirsiniz? Endonezya, nüfusunu artırmaya mı yoksa azaltmaya mı çalışmaktadır? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Özellikle 2000 yılından itibaren nüfus artış hızından düşüş olmaya başlamıştır. Buna rağmen nüfus artışı devam edecektir ancak artış hızı düşük olacaktır.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR