11. Sınıf Semih Ofset Yayınları Felsefe Ders Kitabı 29. Sayfa Cevapları
11. Sınıf Semih Ofset Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları11. Sınıf Semih Ofset Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


1. Ünite: FELSEFEYLE TANIŞMA

11. Sınıf Semih Ofset Yayınları Felsefe Ders Kitabı 29. Sayfa Cevapları 

SORU:Sokrates, Galukan Diyaloğuʼnda bir filozof olarak hayatı nasıl yorumlamaktadır? Buna sorgulama diyebilir miyiz? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.
 “Filozof” kelimesini türeten, felsefede bir çığır açan Sokrates insan aklını kendine çevirip felsefe tarihinde ilk kez kişinin kendine yönelmesini öğütlüyor. Öyle ki insan için bir değere sahip olan tek bilgi, kişinin kendi hakkındaki bilgidir.
Bu sebeple Sokrates “Kendini bil” sözü ile bilinir. Ona göre bir filozofun görevi iyilik, kötülük, adalet ve erdem gibi kavramların sırrına varmak ve bunları net bir şekilde tanımlamaya çalışmaktı. Ancak o bu ve tüm bilgilerin insanın kendi içinde gizli olduğunu, bizim yalnızca o bilgileri uyandırmamız gerektiğini savunmuştu. Bu bilgileri uyandırmanın en iyi yolu ise diyalog, yani karşılıklı konuşmaydı.
Sokrates’e göre erdemli olmak demek bilgili olmak ve mutlu bir hayat sürmek demekti. Sokrates ile birlikte tüm ilk çağa damgasını vurmuş bu görüşe “eudaimonist” (mutlulukçu felsefe) adı verilir. Ancak Sokrates’in rasyonalistyanını da göz ardı edemeyiz. Yani o benzerlikleri bulunsa da her şekilde kendinden önce gelenlerden ayrılmaktadır.


SORU:Sokratesʼin Kriton Diyaloğuʼnda yaşama dair söylevini – düşünce kutusundaki biyografisiyle ilgili bilgileri de göz önünde bulundurarak – “tutarlılık ve erdem” kavramları çerçevesinde değerlendirip düşüncelerinizi aşağıya yazınız, yazdıklarınızı sınıfla paylaşınız.

11.SINIF FELSEFE DERSİ SEMİH OFSET YAYINLARI DERS  KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR