6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 137. 138. 139. 140. Sayfa Cevapları Biz ve Değerlerimiz Teması Değerlendirme
6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 10. 11. 12. 13. 14.Sayfa Cevapları Dünyanın Gezginleri Metni
6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk taşımamaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 137. 138. 139. 140. Sayfa Cevapları Biz ve Değerlerimiz Teması Değerlendirme


A. 
Metinde yazarın anlattıkları gerçek midir? Yoksa gerçekmiş gibi mi kurgulanmıştır? Bunu nasıl anlarız?
Metinde yazarın anlattıkları gerçekmiş gibi kurgulanmıştır. Bunu yazarın hayvanların niyet ve düşüncelerini bilmediği halde kendi hayal alemine göre yazmasından anlayabiliriz.
Gerçek öykülerle, yazarların kurguladığı öyküleri nasıl ayırt ederiz?
Gerçek dışı, hayal ürünü, hayatta gerçekleşmesi mümkün olmayan veya henüz mümkün olmamış olaylar kurgudur.
Öyküde anlatılanların kurgu olduğunu metindeki hangi ifadelerden anlıyoruz?
“Geldiğim gün, bunlardan, abartısız yirmi kadarı, çepeçevre düzlüğe oturmuş, ön ayaklarını ay ışığına uzatıp ısınmaktaydı.” gibi ifadelerden öyküde anlatılanların kurgu olduğunu anlıyoruz.

 B. 
1. Değirmenler buğday, mısır gibi bitkilerden un elde etmeye yararlar. Genellikle içlerinde çarklara bağlanmış büyük ve silindir şeklinde bir taş olur. Hayvan, su ya da rüzgar gücüyle bu taş döndürülür. Genelde değirmenlerin taştan duvarları olur.
2. “Kökü kurumak” deyimini yok olan şeyler için kullanırız. Mesela çok istediğimiz bir ayakkabıyı hiçbir yerde bulamayınca “Sanki ayakkabının kökü kurudu.” gibi cümleler kurarız.
3. “Karargâh” ve “ordugâh” sözcükleri askerliği çağrıştırmaktadır. Bu sözcüklerdeki “gâh” eki, “yer” anlamı katmaktadır.
4. Tavşanlar, “fundalığa” kaçıştılarsa; fundalık tavşanların saklanabileceği bir yer olabilir. Funda, alçak boylu, yaprak dökmeyen 500 kadar çalı türünün ortak adıdır.
5. Kurşun rengi koyu gri bir renktir. Siyah ve beyaz rengin karışımı olabilir.

 C. 
Şiire Başlık: Küçük Zerdali Ağacım

 Ç. 
Bir zamanlar huysuz mu huysuz bir kirpi varmış. En azından orman halkı onun huysuz olduğunu düşünürmüş. Çünkü sürekli surat asar, kiminle karşılaşsa hep yakınır, yanına kim gelirse gelsin hemen tostoparlak olur, kabarır, dikenlerini sivriltirmiş.
Başkalarına duyduğu bu güvensizliğin nedeni, kendini bildi bileli orman halkından kimsenin ona iyi davranmamış olmasıymış. Aslında orman halkına sorsak, onlar bu durumu açıklayabilirlermiş.

 D. 
Yazıyı görüşlerinize göre kendiniz yazabilirsiniz.

 E. 
1. SORU
D. Okuma, eğitimin temelidir.

2. SORU
C. Üstünlük

3. SORU
B. Deneme

4. SORU
D. 2 ve 4

5. SORU
B. Belediye park yapmak için çalışıyormuş.

6. SORU
A. Masayı bahçeye çıkaralım, diyorum.

7. SORU
C. On yaşlarında bir çocuğu arıyormuş.


6.SINIF TÜRKÇE DERSİ BAŞAK YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR