11. Sınıf İpekyolu Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 61. Sayfa Cevapları
11. Sınıf İpekyolu Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

I. ÜNİTE: CANLILARDA ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ

11. Sınıf İpekyolu Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 61. Sayfa Cevapları 

4. BÖLÜM SOLUNUM

Sonuçlandıralım
1. Unlu karışımın içerisine şeker ve yoğurt eklenmesinin sebebi nedir?
Birinci besin limon şeker içerir. Meyve değişimidir. Karbonhidrat içerir. Yenildiğinde vücutta şekere dönüştüğü için şekerimiz yükselir.
İkinci besin yoğurt süt grubu değişimidir. Limon gibi karbonhidrat içerir. Yenildiğinde vücutta şekere dönüştüğü için şekerimiz yükselir.

Süt grubundan yoğurt ve süt meyve yerken yanında tüketilmesi önerilen bir besin grubudur. Yani meyve şekerinden dolayı ortaya çıkacak şekerin, kan şekerimizin daha yavaş yükselmesine fayda sağlar. Ya da gece ara öğünle birlikte tüketilecek süt grubu içerisindeki faydalı yağlar ve besinler sebebiyle gece boyunca kan şekerimizin düşmemesine fayda sağlar


2. Mayalı karışım ezilmiş bulgura eklendiğinde 2 gün sonra nasıl bir değişim meydana gelmiştir? Bu değişimin nedenini açıklayınız.

Araştıralım-Öğrenelim
Fermantasyonun endüstride kullanılması ile ilgili çeşitli örnekleri, bilimsel makalelerden ve genel ağ adreslerinden araştırınız. Araştırmalarınızın sonuçlarını sınıfınızda arkadaşlarınızla tartışınız.

CEVAP: Fermantasyon genelde gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.  Bununla birlikte etil alkol fermantasyonları enerji alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Petrolün rafine edilmesinde, kozmetikte, reçine üretiminde, boya üretiminde, sentetik maddelerin üretiminde, lastik, plastik üretiminde hemen her yerde sanayide kullanılmaktadır.
Asit ve alkol fermantasyonları gıda, sanayi, ticaret, tarım, otomotiv, enerji üretimi ve tüketimi gibi birçok alanda kimyasal çalışmalar kapsamında kullanılmaktadır.
Endüstrileşmiş her alanda karşımıza çıkan fermantasyon çeşitleri birçok bakteri ve mikroorganizma tarafından protein ve enerji üretiminin yanı sıra kimyasal maddelerin türevlenmesinde de kullanılmaktadır.

Fermantasyon kullanımları bir ülkede gelişen endüstriyel yatırım kapsamında oldukça avantaj sağlarken tabi ki ülkelerin bulundukları coğrafik özellikler kapsamında da kendine gelişme alanı bulmaktadır.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR