10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 30. Sayfa Cevapları
10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

1. ÜNİTE: ALLAH İNANCI

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 30. Sayfa Cevapları 

DÜŞÜNELİM, PAYLAŞALIM

Yüce Allah (c.c.) tarih boyunca peygamberler göndermeseydi insanlar ne gibi olumsuzluklarla karşılaşırlardı? Tartışınız.
CEVAP:İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya eğilimli olarak yaratılmıştır. Onun kötülüklerden uzaklaşması ve iyilikler yapması için aklını, iradesini kullanmasının yanında, yönlendirilmeye ve öğüde de ihtiyacı vardır. Kur’an, verdiği öğütlerle insanları iyiliğe yönlendirir. Kur’an-ı Kerim, yönlendirme yaparken iyi ve güzelin yanı sıra,kötü ve çirkin olanı da gösterir, bunlara örnekler verir. Bunların yararlarını ve zararlarını açıklar. İnsanları iyiliğe teşvik eder, kötülükten sakındırır.

Allah, kitaplar ve peygamberler göndermeseydi insanlar, nasıl ibadet edeceklerini, Allah’a nasıl inanacaklarını, birbirleriyle olan ilişkilerini ne düzeyde olması gerektiğini, nelerin yasaklı nelerin serbest olduğunu bilemezdiler.

DÜŞÜNELİM, HAZIRLANALIM

"Kaderden kaçılmaz.", "Kaderde olan başa gelir.", "Kader mahkûmu" ifadeleri hangi durumlarda, niçin kullanılmaktadır?
CEVAP: Geleceğin değiştirilmeyeceğini ve bunun olacağı ve bunun hiç bir şekilde değiştirilmeyeceğidir. Örneğin her insanın kaderinde ölmek var. Bunu Allahtan başka hiç kimse değiştiremez ve değiştirmeye gücü yetmez. Kader mahkumu ise yaptıklarının kendi nefsi olmadığını ve kaderlerinde böyle bir şey olduğudur. Kaderde tek şey bellidir oda ölümündür. Diğer geri kalan şeyler kendi iradendir. Allah her insanı kendi özgür iradesine bırakmış her insan kendi kaderini çizer.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR