8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 13. Sayfa Cevapları Asker ve Komutan Atatürk Konusu
1. Ünite BİR KAHRAMAN DOĞUYOR8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Çalışma Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

1. Ünite BİR KAHRAMAN DOĞUYOR


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 13. Sayfa Cevapları Asker ve Komutan Atatürk Konusu

Mustafa Kemal’in Trablusgarp’a gidişini ve yürüttüğü faaliyetleri araştırınız. Bu çalışmaları onun kisilik özellikleriyle ilişkilendirerek yazınız.

CEVAP: Sömürge arayışı içindeki İtalya 1911 yılında Trablusgarp’a saldırdı. Osmanlı Devleti Trablusgarp’a ordu ve donanma gönderebilecek duruma değildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ve bir gurup genç Osmanlı subayı gizlice Trablusgarp’a gittiler. Bu subaylar yerli halkı teşkilatlandırarak İtalyanlara karşı Trablusgarp’ı savundu. Mustafa Kemal 24 ekim 1912 tarihine kadar kaldığı Bingazi Derne ve Tobruk’da İtalyanlara karşı başarılı bir mücadele verdi. 

Trablusgarp’ta direnişe karşı başarılı olmayan İtalya Osmanlı Devleti’ni baskı altında tutmak amacıyla On İki Ada’ya saldırdı.Çanakkale Boğazı’nı abluka altına aldı. Bu sırada Balkan Savaşları başladı. Bunun üzerine Osmanlı Devleti İtalya ile Uşi Antlaşması’nı imzaladı (1912). Bu antlaşma ile Trablusgarp ve Bingazi İtalyanlara verildi. On İki Ada ise geçici olarak İtalyanlara bırakıldı. Bu arada Mustafa Kemal İstanbul’dan Trablus’a giderken gazeteci kılığına girerek Şerif takma adını kullanmıştır. İlk askeri başarısını Trablusgarp’ta kazanan Mustafa Kemal bundan sonra görev aldığı tüm cephelerde başarılı olmuştur.8.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ TOP YAYINLARI ÇALIŞMA  KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

1 comments:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR