8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 17. Sayfa Cevapları Atatürk Müze Evlerini Geziyoruz Konusu
1. Ünite BİR KAHRAMAN DOĞUYOR8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Çalışma Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

1. Ünite BİR KAHRAMAN DOĞUYOR


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı 17. Sayfa Cevapları Atatürk Müze Evlerini Geziyoruz Konusu

Aşağıda Mustafa Kemal’in hayatının bir dönemini geçirdiği müze evlerine ait görseller verilmiştir. Siz de İnternet araştırması yaparak (varsa sanal tur düzenleyerek) bu müze evleriyle ilgili bulduğunuz bilgileri boş bırakılan ilgili yerlere yazınız.

- Selanik'te Atatürk'ün doğduğu müze evde yatak odası: (Yatak odası) Atatürk Müzesi haline getirilmiştir. Vitrinlerde Atatürk'ün kullandığı elbiseler ve şahsi eşyaları görülür. Atatürk'ün hayatına ait fotoğraflarla, okul çağlarına ait belgeler sıralanmış, bir de küçük Atatürk kitaplığı kurulmuştur. Yatak odasının bitişiğinde tahta parmaklıklı bir teras mevcuttur.


-Uşak'ta Atatürk ve Etnografya Müzesi: Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda bulunan Atatürk ve Etnografya Müzesi'ne ait bina 1890'lı yıllarda yapılmıştır.
Kaftancızadeler olarak bilinen Uşak'ın ileri gelen ailelerinden birisine ait yapı Kurtuluş Savaşı'nda karargâh binası olarak kullanılmıştır.
Atatürk, Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i bu binada karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz) ile birlikte teslim almıştır. Başkomutan Trikopis esir olmasına rağmen, Atatürk tarafından Türk misafirperverliği ile karşılanmıştır.
1970'li yılların ortalarında kamulaştırılan yapı 1 Eylül 1978 yılında Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak açılmıştır.
2 katlı ahşap yapının giriş katında yöresel, etnografik malzemeler, tarihi Uşak halıları ve Eşme kilimleri, eski silahlar giysiler ve diğer eserler sergilenmektedir.
Üst kat ise tamamı Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiştir. O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, Atatürk'e ait yatak odası ve yine Atatürk'e ait giysiler bulunmaktadır.

-Çankaya Müze Köşkünde Atatürk Kütüphanesi: Çankaya sırtlarında gezerken buraları çok beğenmiştir. Bu köşkü Ankaralılar Bulgur Tevfik’ten satın alarak Atatürk’e armağan etmişlerdir. Adına da Ordu Köşkü denilmiştir. Bu büyük bağ evi ilk yıllarda Atatürk’ün yanındaki personele yetmediğinden personel çadırlarda kalırdı. Evin ışığı da eski bir kamyondan sökülen motorla sağlanırdı. Atatürk’ün Latife Hanım’la evlendiği 1923 yılında Mimar Vedat tarafından köşkte yapılan bazı değişikliklerle bu şeklini almıştır. Atatürk 1922-1932 yılları arasında bu köşkte oturmuştur. 1950 yılında içerisindeki Atatürk’e ait eşyalarıyla birlikte müze haline getirilmiştir. ıki katlı taş bir binadır.
1. katın 5 odasında bilardo masası, koltuklar, perdeler, dolaplar, oyun tavlası, madalyaları, tablolar, fincanları, bardakları, çay takımları, piyano, masalar, mangal vs.
2. katın 5 odasında tablolar, perdeler, mangal, kütüphane, ayı postu, masalar, karyola ve yatağı, annesinin fotoğrafları, saat, çelik, kasa vb. eşyalar kullanıldıkları günün düzenine göre yerli yerinde bulunmaktadır.
Köşkün çam ağaçları ile kaplı bahçesinde Atatürk heykeli ile kadın ve aslan heykelleri yer almaktadır. Ankara’yı iyi gören manzarası yüzünden bir gezinti yeri olmuştur.


8.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ TOP YAYINLARI ÇALIŞMA  KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR