7.Sınıf Ez De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 123, 124, 125, 126, 127, 128. Sayfa Cevapları 5. Tema İlkbahar Yaz Sonbahar ve Kış Kardeşler Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

SAYFA 123, 124, 125, 126, 127, 128 CEVAPLARI 7.Sınıf Ez De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


7.Sınıf  Ez De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 123, 124, 125, 126, 127, 128. Sayfa Cevapları 

7. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Ez De Yayıncılık 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 123, 124, 125, 126, 127, 128 İlkbahar Yaz Sonbahar ve Kış Kardeşler Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

DÜNYANIN 

1. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 123 Cevabı
Dinlediğiniz metinde “kim, ne, ne zaman, nasıl, nerede, niçin” sorularına cevap olabilecek ifadelerle ilgili notlar alınız.

2. ETKİNLİK 

Dinleyeceğiniz masalın başlığından hareketle metinde neler anlatılmış olabileceğini tah­min ediniz.

3. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı
Metni dinledikten sonra nasıl sonuçlandırıldığını kendi ifadelerinizle yazınız.
Metnin Sonuç Bölümüyle İlgili Tahminim Metnin Sonunda Anlatılanlar

4. ETKİNLİK 

Metinden alınan aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından ve birlikte kullanıldıkları kelimelerden hareketle bulup yazınız. Daha sonra bu kelimeleri birer cümlede kullanınız.
Bu dağın hemen ardında minnacık bir dere akarmış.
Anlamı: Cümlem:Orman sakinleri neşe içinde yaşarmış. Anlamı: Cümlem:Herkesin “en iyi İlkbahar!” dediğini gururla eklemiş. Anlamı: Cümlem:İnsanların kendisini nasıl sevinçle karşıladığını, ceviz, elma, üzüm, armut gibi meyvelerle ikramda bulunduklarını anlata anlata bitirememişler.
Anlamı: Cümlem:

5. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 125 Cevabı
Dinlediğiniz paragraflardaki abartmaları bularak yazınız.
KONUŞMAMI DEĞERLENDİRİYORUM Konuşmanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz.KONUŞMAMI DEĞERLENDİRİYORUM Konuşmanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz.Değerlendirme Kriterleri Evet Kısmen HayırKonuşmaya uygun ifadelerle başladım. Karşımdakilerin algılamakta zorluk çekmeyecekleri bir hızda ve akıcı konuştum. Olayları, bilgileri, düşünceleri sıralayarak anlattım. İşitilebilir bir ses tonuyla konuştum. Kelimeleri doğru telaffuz ettim. Dinleyicilerle göz teması kurdum. Konuşmamda atasözü, deyim ve söz sanatlarından yararlandım. Konuşurken kendime güvenim tamdı.

6. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 126 Cevabı
Aşağıdaki ifadelerde yay ayraçlar (      ) hangi amaçla kullanılmış olabilir. Aşağıya yazınız.
O kadar çalışkandı ki (!) bütün dersleri zayıftı.
(…) kar taneleri de öyle, hepsinde aynı nakış, hepsinde aynı motif. Aynı olan, üzerindeki imza, imza hep aynı, kar taneleri yere usul usul iniyor. Paraşütle iner gibi (…)
Yunus Emre (12407-1320) yılları arasında yaşamıştır.
Bir ayda yirmi kitabı (!) okuduğunu söylemiş.
Mevlâna Celaleddin Rumi (12077-1273) gönül mimarlarımızdandır.

7. ETKİNLİK 

Aşağıdaki metnin uygun yerlerine yay ayraç getiriniz.
Söylendiğine göre dedesi, dönemin ünlü şairlerindenmiş. Kesin olmasa da 1743-1802 yıl­ları arasında yaşadığı söylenir. O kadar güçlüymüş ki! 150 kiloyu bana mısın demeden kaldırır­mış. Eserinin girişinde Toplumsal sorunlara değindim, ifadesini kullanırmış.

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki paragrafta bulunan yazım ve noktalama yanlışlarını kırmızı kalemle daire içine alınız. Doğru şeklini verilen noktalı yerlere yazınız.
Okulda; mahallade en çok hangi çocuklara kızardık. Dürüstçe yenemediği, kıskandığı arkadaşlarını bizi aşan, aramızda olup biteni iyi bilmeyen kuvvetlere ezdirenlere değil mi. Hani şu; “öğretmenim, mehmet sınıfa roman getirdi.” veya “şu çocuk bana budala dedi.” diyenler. Yazarlar arasında da böylelerini ayırt etmek zormu sanki?

9. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 127 Cevabı
Dinlediklerinizden hareketle olayların gelişimine, metnin genel anlamına ve mantıksal bütünlüğüne bağlı olarak “Kış Mevsimi” adlı metni tamamlayınız. Tamamladıktan sonra metni­nize uygun resimler çizerek onu görsellerle destekleyiniz.

10. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 128 Cevabı
Aşağıdaki cümlelerde yer alan birleşik zamanlı fiillerin altlarını çizerek ek fiilin hangi zaman eki aldığını cümlelerin karşılarına yazınız.
Büşra, arkadaşını dinliyordu. ()
Bu insanlar çok sıkıntılar çekmişti. ()
İnsan her şeyden bir ders alıyormuş. ()
Burayı gören, tekrar gelirmiş. ()
Çalışmayı İstanbul’da yapacaklardı. ()
Bu konuyu çok iyi bilirdi. ()
O, ayda bir kitap okurmuş. ()
Artık bastonsuz yürüyebiliyormuş. ()
Gençliğimde çok gezerdim. ()
Odasını her gün temizliyordu. ()
Soruları hep ben bilirdim. ()
Arkadaşım yarın bize gelecekmiş. ()
O, okulu temizleyecekti. ()
Köyünde yaşayanları hep tanırmış. ()
Yeni bir kitap almıştı. ()
Yeni bir kitap almıştı. ()
Sende onunla gelseydin.()

  • Cevap:

7.Sınıf Ez-De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları7.SINIF EZ DE YAYINLARI TÜRKÇE ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR