6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Kitabı 18. Sayfa Cevapları Sorun Çözüyorum Metni - Farklı Davranışları Değerlendiriyorum
1. Ünite SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

1. Ünite SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Kitabı 18. Sayfa Cevapları Sorun Çözüyorum Metni - Farklı Davranışları Değerlendiriyorum

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 1. Tema Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 18 Sorun Çözüyorum Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 18 Cevabı
8. Etkinlik: Sorun Çözüyorum
Ece ailesinin ona aldığı spor ayakkabısını beden eğitimi dersinde bir kere giydi. Ayakkabıları ayağından çıkarırken ayakkabının ucunun açıldığını gördü.
Ece’nin yaşadığı bu sorunu siz yaşasaydınız haklarınızı, sorumluluklarınızı ve özgürlüklerinizi kullanarak bu sorunu nasıl çözerdiniz? Aşağıdaki kutucuğa yazınız.

CevapEce ailesinin ona aldığı spor ayakkabısını beden eğitimi dersinde bir kere giydi. Ayak kabıları ayağından çıkarırken ayakkabının ucunun açıldığını gördü.
Aldığım mağazaya gidip yeni ayakkabı veya bu ayakkabının tamir edilmesini isterdim. Eğer geri almazlarsa Tüketici Hakları mahkemesine başvururdum. Kalitesiz mal satıyor ve insanları kandırıp geri almıyor diyerek şikayette bulunurdum. Kalitesiz mal satıp onun haketmediği parada satmak bir suçtur. Böyle kişilere fırsat vermemeliyiz.

9. Etkinlik: Farklı Davranışları Değerlendiriyorum
Aşağıda farklı görevler üstlenmiş kişilere ait rol kartları yer almaktadır. Bu kartlara bağlı olarak verilen soruları cevaplayınız.
Ahmet Bey, otuz altı yaşında ve bir market sahibidir. Son kullanma tarihleri geçmiş ürünleri marketin ön raflarına koyar. Üstelik bu ürünleri yarı fiyatına satar.
Ayşe on iki yaşında altıncı sınıf öğrencisidir. Ahmet Bey’in marketine giderek ön raflarda bulunan indirimli ürünlerden satın almıştır. Eve geldiğinde bu ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmiş olduğunu fark etmiştir. Ayşe, aldığı bu ürünleri hemen markete geri götürmüştür. Ancak Ahmet Bey iade kabul etmediğini belirtmiştir.


a. Sizce Ahmet Bey’in yaptığı yanlış davranış nedir?
b. Ahmet Bey’in bozuk ya da son kullanma tarihi geçmiş ürün satma hakkı var mı? Sattığı ürünleri, şikâyete bağlı olarak geri almama hakkı var mı? Neden?
c. Ayşe’nin yaptığı yanlış davranış nedir? Ayşe’nin bu konudaki sorumluluğu nedir?
ç. Ayşe, hakkını aramak için neler yapabilir?
d. Bu tür sorunların çözümünde ilgili kurumlara dilekçe yazmanın etkisi olabilir mi?

A. Ahmet bey in tarihi geçmiş ürünleri insanları sağlını bozabileceği vb durumlar sebebiyle satışa sunmaması gerekiyordu
B.Ahmet beyn in bozul ya da son kullanma tarihi gecmis urunleri satma hakki yoktur. Şikayet edilen ürünü geri almak zorunda çünkü birçok insan şikayetçi olunca yasal yollara kadar uzayabilir ve öncedende dediğim gibi sağlık sorunları ortaya çıkar
C. Aysenin yaptigi yanlis oradan birseyler almadan once hemen son kullanma tarihine bakilmasi gereklidir ayse bunu yapmadigi icin sorumlulugunu yerine getirmemis olur.
Ç. Ayşe hakkini aramak için yasal yollara başvurabilir ya da dilekçe yazıp o ürünleri daha çok kişi almadan kaldırılmasını sağlayabilir vs..
D. Dilekçe yazmanin etkisi olur ancak sadece 1 dilekçeyle olmayabilir birçok kisi sikayetciyse ve bunu dilekceyle dile getirirse en kisa surede o ürünler kalkar6.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ SEVGİ YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR