6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Kitabı 13. Sayfa Cevapları Görüş ve Olguyu Ayırt Ediyorum Metni
1. Ünite SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

1. Ünite SOSYAL BİLGİLER ÖĞRENİYORUM

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Kitabı 13. Sayfa Cevapları Görüş ve Olguyu Ayırt Ediyorum Metni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 1. Tema Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 13 Görüş ve Olguyu Ayırt Ediyorum Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

3. ETKİNLİK 
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevabı
Aşağıdaki metni okuyunuz. Metindeki görüş ve olgu ifadelerini belirleyiniz. Farklı renkte kalemlerle olgu ve görüş cümlelerinin altını çiziniz.

Cevap:  Agra, zengin turistler için hazırlanmış oteller ve açık hava kahveleriyle tam bir turist kenti. Tac Mahal, Agra’da ve her yıl binlerce insan sadece Tac Mahal’i görmek için Hindistan’a geliyor.
İşte karşımızda sabahın ilk ışıklarıyla buğulu bir güzelliğin ortasında bir görünüp bir yiten Tac Mahal.
Ganj’ın kollarından birinin hemen kıyısına kurulmuş.
Yol boyunca devam eden mimari unsurların en güzel örneklerinden biri. Gökyüzüne yükselen çifte minareleri pırıl pırıl parlıyor.
Bu görkemli yapının tam karşısında, suyun öte yamacında küçücük bir kulübe… Çok küçük… İki penceresi var ve her pencereden sadece Tac Mahal görünüyor. Bu küçük kulübenin tarihi, koca Tac Mahal’in tarihiyle inanılmaz bir biçimde çakışıyor.


Tac Mahal, ünlü Babür İmparatoru Şah Cihan’m karısı Mümtaz Mahal’in anısına yaptırdığı bir anıt mezardır. Şah Cihan’la Mümtaz Mahal birbirlerine delice âşık olmuşlar ve tam on yedi yıl birbirlerinin gözünün içine bakarak dünyaya nam salan bir aşk yaşamışlar. Ancak Mümtaz Mahal, 1629 yılında ölünce Şah Cihan derin bir yasa bürünmüş. Mümtaz Ma- hal’e, sevgili karısına duyduğu sevgiyi tüm dünyaya göstermek için bir anıt mezar yaptırmaya karar vermiş. Anıt mezarın yapımına 1632 yılında başlanmış ve yirmi bir yıl sonra, 1653’te bitirilmiştir. Yapımında sadece Hindistan’dan değil, Asya’nın pek çok yerinden getirilen yirmi bine yakın işçinin çalıştırıldığı söylenmektedir. Bununla beraber tümüyle mermer olan binada kullanılan her biri iki buçuk ton ağırlığındaki mermerlerin taşınması için de bin fil kullanılmıştır.


6.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ SEVGİ YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR