Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okulda okuyan öğrencilere verdiği eğitim desteği için başvurular 6 Eylül’de sona erecek. Bu yıl 4’üncü kez verilen eğitim öğretim desteğiyle ilgili bilinmesi gerekenleri 8 soruda yanıtladık. İşte sorular ve yanıtları.
Özel Okul Teşviği Nasıl Alınır ve Nasıl Kaybedilir?Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okulda okuyan öğrencilere verdiği eğitim desteği için başvurular 6 Eylül’de sona erecek. Bu yıl 4’üncü kez verilen eğitim öğretim desteğiyle ilgili bilinmesi gerekenleri 8 soruda yanıtladık. İşte sorular ve yanıtları.

KİMLER YARARLANACAK?
Teşvik için özel okula yeni kayıt yaptıran, giden ve yüzde 51’in altında burslu olanlar başvurabilecek. Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, bu yıl 6 bini okul öncesinde olmak üzere toplam 75 bin öğrenciye ilk defa teşvik verilecek. Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubunda olanlar bir kez bu destekten yararlanabilecek. Geçen yıldan devam eden öğrencilerle birlikte bu yıl toplam 340 bin öğrenci teşvik alacak.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?
Destekten yararlanmak isteyen özel okulların MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri) üzerinden başvuruları 10 Ağustos-6 Eylül arasında alınacak. Öğrencilerin başvuruları ise aynı tarihlerde e-Okul üzerinden kayıtlı bulundukları resmi ya da özel okul müdürlüklerine yapılacak. Tercih hakkı kazananlar 7 Eylül’de açıklanacak, tercihler  7-14 Eylül’de yapılacak, yerleştirme sonuçları 15 Eylül’de duyurulacak. 15-22 Eylül’de nakil ve kesin kayıtlar olacak. 25 Eylül’de ek yerleştirme sonuçları açıklanacak ve 25-29 Eylül’de bunun kayıtları alınacak.

DESTEK MİKTARINI VELİ Mİ ALACAK?
Hayır. Destek bedelinin yüzde 35’i kasım, yüzde 35’i şubat ve yüzde 30’u haziranda olmak üzere eğitim aldıkları okullarına ödenecek. Veliler, yıllık öğretim ücretinin bakanlıkça karşılanacak eğitim ve öğretim desteğinin dışında kalan bedeli ayrıca okula verilecek.

HAK NASIL KAYBEDİLİR?
Destek almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar yararlanacak. Ancak, sınıf tekrarı yapanlar hakkını kaybedecek. Destek verilme şartlarını taşıyan farklı bir okula nakil olanlar, gittikleri okulun türüne göre teşvik ödemesine devam edilecek. Kesin kayıt döneminde işlemi yapılmayan öğrenci, hakkını kaybedecek.

PUANLAR EŞİTSE NE OLACAK?
Toplam puanda eşitlik olması durumunda, bir önceki yılın yılsonu başarı puanı yüksek olan, eşitliğin bozulmamasında da özürsüz devamsızlığı az olan tercih edilecek. Yine eşitlik olursa, yaşı küçük olan seçilecek.

YANLIŞ BELGE  SORUMLULUĞU KİME AİT?
Sorumluluk velide. Yanlış bilgi ve belge sunanların başvuruları ve teşvik hakları geçersiz sayılacak, yasal işlem yapılacak. Destek alacak öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait 2017 yılı mayıs-haziran-temmuz aylarından birinin toplam gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak belge ve Gelir Beyan Taahhütnamesi’ni okul müdürlüğüne teslim edecek. Gelir beyan etmeyenler Mal Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan 2017’de gelir getirici herhangi bir işi olmadığına dair resmi belgeyi alarak okul müdürlüğüne verecek.

KAÇ TERCİH HAKKI VAR?
Teşvik tercihi yapmaya hak kazananlar, en fazla 15 okul seçebilecek.
8 soruda teşvik


Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR