MEB Yayınları 5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı 33.Sayfa Cevapları (Anlamak Metni)
MEB Yayınları 5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları (Anlamak Metni)Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

MEB Yayınları 5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı 33.Sayfa Cevapları (Anlamak Metni)

ANLAMAK METNİ

6. ETKİNLİK
a) Aşağıda “Küçük Prens” adlı kitaptan bir bölüm verilmiştir. Metni okuyup soruları yanıtlayınız. (…)
1. Küçük Prens nelerden yakınmaktadır?
  • Cevap Büyüklerin bize, arkadaşımızın sesinin nasıl olduğunu, hangi oyunları tercih ettiğini ya da kelebek koleksiyonu yapıp yapıp yapmadığını hiçbir zaman sormamalarından şikayet etmektedir..  “Kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Babası kaç lira kazanıyor?” gibi şeyler sormalarından yakınmaktadır.
2. ‘‘Anlamak’’ şiirindeki anlatıcının yetişkinlere bakışı ile Küçük Prens metnindeki kahramanın görüşleri arasında benzerlik var mıdır? Açıklayınız.
  • Cevap: Kesinlikle vardır. Büyükler bizlerin kendi karakterlerimiz olduğunu çoğu zaman düşünmeden kendi düşünceleri doğrultusunda yaklaşırlar bize. Kendi doğruları ve görüşlerine bizi değerlendirmeleri olumlu bir davranış değildir.
3. Küçük Prens kitabının 210 dile ve lehçeye çevrilmesinin nedeni ne olabilir?
  • Cevap: Evrensel bir konuyu işlemesidir. Dünyanın her yerinde çocukların yaşadıkları sorunların benzer olmasından ötürü çok okunmaktadır.
b) Küçük Prens’e bir mektup yazınız. Mektubunuzda yetişkinlerin de çocukları anlayabileceğini anlatınız. Mektubu defterinize yazınız.
  • CevapSevgili Küçük PrensBiliyorum yetişkinlerin bizleri anlamamasından yakınıyorsun. Bazen ben de benzer sorunlarla karşılaşıyorum. Ama ne yapalım büyüklerin huyu bu. Oysa onlar bizlerin de düşünceleri olduğunu bizlerin de kendi beğenilerimiz ya da dost seçme kriterimiz olduğunu bilerek bizlere davranmalılar. Olsun yılmadan onlara darılmadan bir gün onların da bizi anlayacakları umudunu kaybetmeden yaşamalıyız. Sana çok çok güzel günler diliyorum. Sağlıcakla kal…
GELECEK DERSE HAZIRLIK
İstiklal Marşı’nın kabulü veya Mehmet Âkif Ersoy’un hayatı konulu bir sunum hazırlayınız.

  • Cevap: Bu sunumu Mehmet Akif’in fotolarını ve İstiklal Marşını kullanarak hazırlayabilirsiniz. 

MEB Yayınları 5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları5.SINIF TÜRKÇE DERSİ MEB YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR