ÖSYM’nin LYS sonuçlarını açıklamasıyla yaklaşık 1 milyon aday için tercih telaşı başladı. Adaylar, 18-24 Temmuz’da, YGS ve LYS puanlarına göre ön lisans ve lisans programları arasından 24 tercihte bulunacak. Tercihlerde kazanıp da gitmeme ihtimaliniz olan programları kesinlikle yazmayın. Çünkü gelecek yıl 15 ile 30 arasında puan kaybınız olur
ÖSYM’nin LYS sonuçlarını açıklamasıyla yaklaşık 1 milyon aday için tercih telaşı başladı. Adaylar, 18-24 Temmuz’da, YGS ve LYS puanlarına göre ön lisans ve lisans programları arasından 24 tercihte bulunacak. Tercihlerde kazanıp da gitmeme ihtimaliniz olan programları kesinlikle yazmayın. Çünkü gelecek yıl 15 ile 30 arasında puan kaybınız olur


Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), dün 2017 LYS sonuçlarını açıkladı ve 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayınladı. Şimdi üniversite hayali kuran yaklaşık 1 milyon aday için tercih zamanı. Üniversite tercihleri 18 - 26 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılacak. Adayların hem hayal ettikleri bölümden birine girebilmek hem de tercih kurbanı olmamak için dikkatli tercih yapmaları gerekiyor. Ayrıca açıkta kalmayayım korkusuyla çok istemediği ya da kazanınca gitmeme ihtimali olan bölümleri de yazmamaları çok önemli. Aksi takdirde, aday, herhangi bir bölümü kazandığında, kayıt yaptırmasa dahi, gelecek yıl sınava girdiğinde Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) çarpılacağı katsayı yarıya düşürülecek. Yani adayların 15 ile 30 puan aralığında puanı düşecek. Üstelik bu konudaki tüm sorumluluk adaylara ait. 


Bu önemli bir ayrıntı çünkü her yıl yüzlerce aday bu hatayı yapıyor. Peki, tercihler nasıl yapılacak, bu yıl getirilen yenilikler neler, adayların kaç tercih hakkı bulunuyor. Merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik:
Kaç tercih hakkım bulunuyor?Puanınıza göre, 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan lisans ve ön lisans programlarından toplam 24 tercih hakkınız bulunuyor. Ancak 24 tercihin tümünü doldurmak zorunda değilsiniz. Örneğin girmek istediğiniz sadece 5 program varsa ve bunlardan herhangi birine giremediğiniz takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsanız 5 tercih hakkında da bulunabilirsiniz.
Özel yetenekle öğrenci alan programları ise tercih formuna yazmayacak, belirtilen tarihlerde ilgili üniversitelere birebir başvuracaksınız.  

Kimler tercih yapabilecek? YGS’den 180 ve üzeri puan alan adaylar ile LYS’den 180 ve üzeri puan alanlar, Tablo 4’te bulunan, 4 yıllık ve üzeri lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adayların ayrıca Tablo 3’teki 2 yıllık ön lisans programlarını da tercih etme hakkı bulunuyor. YGS’de 150 ve üzeri puan alanlar da Tablo 3’teki ön lisans programları arasından tercih yapabilecek.
Tercih yaparken, okul türü, alan, yaş, 
sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyin. Çünkü merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilen tercihleriniz geçersiz sayılacak ve kaydınız yapılmayacak.
Başvuruları nasıl yapacağım?ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacak. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Bu kılavuza göre üniversite tercihinizi, tercih süresi içerisinde, ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabilirsiniz. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM’ye posta, fax, elektronik posta vb. gibi yollarla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.
Tercihlerimi değiştirme hakkım var mı? Tercih süresi içerisinde tercihlerinizde değişiklik yapma hakkınız var. Bu değişiklikler de elektronik ortamda yapılacak. Tercih süresi tamamlandıktan sonra herhangi bir değişiklik yapılmayacak.LYS’de 2 soru iptal

ÖSYM, LYS-1 Matematik Sınavı’nda, 2 soruyu iptal etti. Sınavdan sonra uzmanlardan gelen yorumlarda, “Uzayda Doğru ve Uzayda Düzlem” denklemlerinden çıkan 2 sorunun, müfredat dışı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği açıklanmıştı. Biz de 12 Haziran’da Milliyet’te yer alan haberde bu görüşlere yer vermiştik. ÖSYM, yaptığı açıklamada, kazanımları tam kapsamadığı gerekçesiyle soruların iptal edildiğini ve iki sorunun değerlendirme dışı bırakıldığını duyurdu.
Kız öğrenciler fark attı

ÖSYM, dün, 1 milyon 506 bin öğrencinin girdiği LYS sınav sonuçlarını açıkladı. Sonuçları merakla bekleyen adaylar, sıralamalarını ve puanlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrendi. LYS-1 Matematik testinin temel soru kitapçığındaki 75. ve 76. soruları, “ders kitaplarında yer almayan kazanımlardan çıktığı” gerekçesiyle iptal eden ÖSYM, sınav istatistiklerinde yine sıfır çeken aday sayısını vermedi. 


Edebiyatta ciddi çöküş 
Sınav sonuçlarına göre MF-1, MF-2, MF-3, MF-4 ve TS-1 puan türlerinde 1’er aday 500 tam puan alarak birinci olurken, TM-1, TM-2, TM-3 ve TS-2 puan türlerinde 2’şer aday 500 tam puanla birinciliği paylaştı. Adaylar bu yıl LYS-3 sınavındaki
56 soruluk edebiyat testinde ciddi çöküş yaşadı.
Geçen yıl ortalama 27 soruyu doğru yanıtlayan adaylar, bu yıl soruların ancak 21’ini doğru cevaplayabildi. MF puan türlerinde 480 ve üzeri puan adayların sayısı geçen yıla oranla yarı yarıya azalırken, geçtiğimiz yıl MF ve TM puan türlerinde 100 puanı geçebilen aday sayısı da bu yıl yaklaşık 160 bin azaldı. Bu yılki LYS’de kız öğrencilerin matematik-fen puan türünde erkek öğrencilere 4 puan fark atması dikkati çekti. Kız öğrenciler, erkek öğrencilerden TM puan türünde 6; TS puan türünde ise 7 puan fazla ortalama yaptı. 


Lise son zaferi
Sınavda MF puan türünde en başarılı grup, ortalama 239,392 puanla lise son sınıf öğrencileri oldu. Onları 236,366 puanla lise mezunları takip etti. TM puan türünde de 215,101 puanla lise son sınıf öğrencileri birinci olurken, ikinciliği ise 214,989 puanla üniversite mezunu adaylar kaptı. TS puanlarında ise 229,548 ortalama ile üniversite mezunları açık ara şampiyon oldu. 

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR