2017 üniversite puanları düşer mi, bu sene üniversite puanları düşecek mi, 2017 üniversite taban puanları düşer mi? sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.
2017 üniversite puanları düşer mi, bu sene üniversite puanları düşecek mi, 2017 üniversite taban puanları düşer mi? sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

2017 üniversite puanları düşer mi, bu sene üniversite puanları düşecek mi, 2017 üniversite taban puanları düşer mi, üniversite bölümü puanları düşer mi? gibi soruların cevaplarına 
yazımızdan ulaşabilirsiniz.

11 Temmuz 2017 itibariyle 2017 LYS sonuçları açıklandı. Üniversitelerde okumak isteyen adaylar 12 Mart 2017 tarihinde yapılan ve üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile 10, 11, 17 ve 18 Haziran 2017 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girerek 2 veya 4yıllık üniversite bölümlerine girmek için mücadele verdiler. 11 Temmuz 2017 tarihinde sonuçların açıklanmasıyla adayları yeni bir macera bekliyor olacak: Tercihler.

Sınava giren ve yükseköğrenim yapmak isteyen her adayın hayalinde veya idealinde bir bölüm bulunuyor. Her yıl bu bölümlerin taban puanları veya sıralamaları değişiyor. Peki bu sene acaba puanların veya sıralamaların akıbeti ne olacak? 2017 üniversite puanları düşecek mi, yükselecek mi?

2017 ÜNİVERSİTE PUANLARI DÜŞER Mİ?
Aslında bu sorunun cevabı sınavlarla doğrudan ilişkili. Sınavlar ne kadar kolaysa puanlar o kadar yükselir ve sınavlar ne kadar zorlaşırsa puanlar o kadar düşer. Bunun nedeni soruların her birinin kendine özel puanının olması ve az soru yapılması durumunda aynı sıralamaya denk gelen puanın aşağıda kalması ya da tam tersi.

taban puanlar düşerYGS sonrası yaptığımız değerlendirmelere göre YGS puanları temel alındığında üniversite puanları düşecek gibi duruyordu. Lakin ÖSYM farklı bir şey yaparak LYS sorularını görece daha kolay sordu. Yine de bu kolaylık elbette herkesin inanılmaz netler yaptığı anlamına gelmiyor. LYS sorularındaki kolaylık tahminimize göre sadece YGS puanlarını sabit tutmaya yarayacaktır. Yani YGS’deki puan düşüşü üniversiteye yerleşme puanlarını da etkileyecektir ve puanlar düşecektir.

Üniversite taban puanların düşüşünde kontenjan artışlarının büyük önemi vardır. Bu yıl 58 bin civarında kontenjan artışı oldu. Bu artıştan dolayı taban puanlar da düşecektir.

Aslında çoğu bölüm son yıllarda düzenli düşüş yaşamakta. Bunun en temel nedeni her geçen gün yeni devlet veya vakıf üniversitelerinin açılması ve vakıf üniversitelerinin burslu olarak kendi bölümlerini tercih eden öğrencilere maddi destek sağlaması. Doğal olarak sıralaması veya puanı yüksek olan adaylar devletteki biraz daha iyi bölümde okumak yerine o bölümden sadece bir parça daha kötü fakat üniversite hayatını iyi yaşayabileceği bölümleri tercih etmekte. Ayrıca özel üniversitelerin iyilerinin hem kadro olarak hem de diğer imkanlar bakımından sağladığı avantajlar da öğrencileri bu okullara yönlendiriyor. Bu da devlet üniversitelerindeki sıralama ve puanların düzenli bir düşüş yaşamasına neden oluyor.

Bunlarla beraber bu yıl puanları etkileyecek bir diğer durumda kapanan veya devlete aktarılan bazı vakıf üniversiteleri. Bu yüzden de puanlarda oynama olacaktır fakat bunun sonucu artış mı düşüş mü olacak şimdiden kestirmek zor.

Toparlarsak;
1. Bu yıl taban puanlarda düşüş olacaktır.
2. Her bölümde aynı oranda düşüş olmaz.
3. Puanı fazla olan bölümlerde düşüş daha az, puanları daha düşük olan bölümlerde düşüş daha fazla olacaktır
BURHAN DEMİR/OKULSORU.COM

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR