ÖSYM 17 Nisan 2017 tarihinde yapmış olduğu bir duyuru ile çok önemli bir haberi paylaştı. Buna göre Üniversitelerde bulunan bazı Yüksekokullar kapatılıyor. Bilindiği üzere öğrenciler Yüksekokulları YGS puanları ile tercih ederek 4 yıllık üniversite eğitimi almaktaydı. Artık bu bölümlerin bazıları, Fakültelerin içerisinde yer alacak ve öğrenciler LYS puanlarıyla tercihte bulunabilecek.
ÖSYM 17 Nisan 2017 tarihinde yapmış olduğu bir duyuru ile çok önemli bir haberi paylaştı. Buna göre Üniversitelerde bulunan bazı Yüksekokullar kapatılıyor. Bilindiği üzere öğrenciler Yüksekokulları YGS puanları ile tercih ederek 4 yıllık üniversite eğitimi almaktaydı. Artık bu bölümlerin bazıları, Fakültelerin içerisinde yer alacak ve öğrenciler LYS puanlarıyla tercihte bulunabilecek.


Kılavuzumuz da puan ya da sıralaması olmayan yerler ise ya puan türü değişen ya da yeni açılan
yerlerdir.


PUAN TÜRÜ DEĞİŞEN BÖLÜMLER İSE BUNLARDIR !

Bölüm
Eski P.Türü
Yeni P.Türü
İlahiyat
YGS-4
Ts-1
Bilgisayar­ ve öğretim teknoloji­leri öğretmenliği
YGS-1
MF-1
Beden eğitimi­ ve spor öğretmenliği­
YGS-6
TM-2
Kimya öğretm­enliği
YGS-­2
MF-3
Okul ön­cesi öğretmenliği
YGS-5
TS-1
Özel eğitim­ öğretmenliği
YGS-4
TS-1
Örneğin İlahiyat YGS-4 ‘den alırken TS-1 oldu.Bu yüzden İlahiyat  bölümlerinin yanlarında sıralama yok.Çünkü 2016 de yerleşen adayların sıralamasıdır bu kılavuz.2016 ‘ de bu bölüme yerleşenler YGS-4 ile yerleştiler.TS-1 ‘de kimse İlahiyat’a yerleşmediğinden taban sıralaması yoktur.
Bu bölümler hariç hiçbir puan ve sıralama yazmayan bölümler YENİ AÇILAN YERLERDİR.Ama bu türü değişen bölümlerin arasında da yeni açılan yerler illaki vardır.
AYRICA bu puan ve sıralaması olmayan yerler puansız mı alıyor diye düşünmeyin.Yine oralara da tercihler sonucunda iyi sıralama da olanlardan kontenjan adedince yerleştirme yapılacaktır.

PEKİ PUAN TÜRÜ DEGİŞEN YERLERE NEYE GÖRE TERCİH YAPACAĞIZ ?
Google ‘ya X bölümü 2016 taban sıralaması yazacaksınız.Oradan 2016 ‘de hangi sıralama da kapattıysa ona göre pay biçeceksiniz.

TÜRÜ DEĞİŞMEYEN AMA YENİ AÇILAN YERLERDE NEYE GÖRE TERCİH YAPACAĞIZ ?
Burada bölümün diğer üniversitelerde hangi sıralamaya kapatmış olduğuna bakıp ona göre yorum yapacaksınız. Diyelim ki en düşük yeri 105 binle kapatan Coğrafya bölümü yeni üniversite de açıldıysa eğer bu bölüm 110 115 binlerde kapatabilir diyip yorum yapacaksanız.

2 SENELİK BÖLÜM TERCİHİ YAPACAK OLANLAR NASIL YAPACAK ?
Bölümün karşısında YGS BAŞARI SIRASI yazan yere bakıp tercih yapmalıdır.Çünkü bu bir yarıştır ve de yarışta madalya almak için mühim olan şey yarışı kaç saniyede bitirdiğimiz değil kaçıncı sırada bitirdiğimizdir.
SONRA ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .
Sadece özel koşul ve açıklama kısmında sayı yazıyorsa kılavuzun en sonlarından onun açıklamasına bakacağız Başka işlme kalmayacak.

PEKİ 4 SENELİK BÖLÜMLERİN TERCİHLERİNİ NASIL YAPACAĞIZ ?
BURADA DA EK PUANLILAR VE EK PUANSIZLAR OLARAK İKİYE AYIRACAĞIZ
PEKİ BUNLAR NEYE BAKIP NEYE GÖRE YAPACAK LAR ????
EK PUANLILAR
EK PUAN HAKKI OLAN BÖLÜMLERİN 4 senelik okullarını seçecekleri zaman 2016 ÖSYS EK PUANLI BAŞARI SIRASI yazan yere bakacaklar ama Tercih Rehberi
DİKKAT EDİN EK PUAN HAKKI OLAN BÖLÜMLERİN DIŞINDA Kİ her bölüme ise ÖSYS EK PUANLI BAŞARI SIRASI yazan yere BAKMAYACAK ve ÖSYS 0.12 BAŞARI SIRASI yazan yerdeki sıralamaya bakıp ona göre yorum yapacaklar.
Yani bir İmamhatip Mezunu İlahiyat seçerken ÖSYS EK PUANLI BAŞARI SIRASI yazan yere bakacak.Ama EK PUAN HAKKI OLMAYAN BÖLÜMLERİ yazarken (Tarih-Coğrafya gibi ) ÖSYS 0.12 BAŞARI SIRASI yazan yere bakacakdı. Tercih Rehberi
Bu kural böyleydi ama bu sene ek puan alan sayısı azaldığı için ÖSYM Ek puan alanların tercihi için bir açıklama yaptı ve bende bu açıklama çoook uzun olduğu için bunu biraz daha kısaltarak özetledim.Buyrun ÖSYM ‘nin ek puan konusu hakkında açıklamasını özetlediğim yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

EK PUANLI OLMAYANLAR
Düz lise , Anadolu Lisesi mezunları ise tüm bölümlerde ÖSYS 0.12 BAŞARI SIRASI yazan yerdeki sıralamaya bakacaklar ve ona göre yorum yapacaklar.Yani Ek Puanlı Sıralamaya BAKMAYACAKLAR .
Daha sonra ;
ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .
Burada sayı ya da sayılar varsa

AÇIKÖĞRETİM YAZACAK OLANLAR NEYE BAKIP TERCİH YAPACAK ?
2 yıllık bölümlerde de 4 yıllık bölümlerde de
Anadolu ,Atatürk ve İstanbul Üniversitesi
Bu üç üniversitenin altındaki yerlerden sağında (Açıköğretim ) yazan bölümlere bakacaklar.
Bu 3 üniversitenin altında sağında (Açıköğretim ) yazan bölümler Açıköğretimdir.Sizde oralardan istediğiniz bölümleri,puanlarını ve sol tarafta bölümlerinin kodlarını bulabilir ve o kodlarla diğer öğrenciler gibi ÖSYM sayfalarından ÖSYM şifreleriyle tercih listesinde tercih yapabilirsiniz.
SONRA
ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR