YEP, Ortaöğretime "Yerleştirmeye Esas Puan" manasına geliyor. Yani YEP, TEOG merkezi sınavlarının %70'i ile 6,7 ve 8. sınıf YBP (Yılsonu Başarı Puanı) puanlarının ortalamasının %30'unun toplanması ile elde edilecek. Yani TEOG sınav sonuçları, öğrencinin nihai puanında %70 gibi yüksek bir oranda önem teşkil ediyor. Bu puanla öğrenciler istedikleri okulları tercih edebilecekler. Yerleştirme YEP'e göre yapılacak.

YEP, Ortaöğretime "Yerleştirmeye Esas Puan" manasına geliyor. Yani YEP, TEOG merkezi sınavlarının %70'i ile 6,7 ve 8. sınıf YBP (Yılsonu Başarı Puanı) puanlarının ortalamasının %30'unun toplanması ile elde edilecek. Yani TEOG sınav sonuçları, öğrencinin nihai puanında %70 gibi yüksek bir oranda önem teşkil ediyor.  Bu puanla öğrenciler istedikleri okulları tercih edebilecekler. Yerleştirme YEP'e göre yapılacak.


Biraz önce kısaca YEP'in nasıl hesaplanacağından bahsetmiştik. YEP'i hesaplamak için öncelikle YBP (yılsonu başarı puanı) hesaplamak gerekiyor.

Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplaması

Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıflarda aldığı derslerin sene sonu puanlarının, haftalık ders saati ile çarpılmasıyla hesaplanan puanın, haftalık ders saati toplamına bölümüyle ortaya çıkan puandır. Daha basit bir ifadeyle yılsonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) elde edilecek. Puanlama 100 üzerinden yapılacak.


Örnek YBP hesaplama tablosu ;

YBP örnek hesaplama tablosu

Örnek YEP hesaplama tablosu
YEP örnek hesaplama tablosu

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR