MEB tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre öğretmenlerin haftalık çalışma yükü 10 saat artırılıyor, nöbet uygulamasına dahil ediliyor. Öğretmenler izin günlerinde de okula çağrılabilecek.

MEB tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre öğretmenlerin haftalık çalışma yükü 10 saat artırılıyor, nöbet uygulamasına dahil ediliyor. Öğretmenler izin günlerinde de okula çağrılabilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayımlanmadan tartışma yaratan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nin taslağı ortaya çıktı. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, “rehber ve psikolojik danışman” öğretmen gitti; yerine yeni bir ders tanımı ile “rehberlik” öğretmeni geldi. Rehberlik öğretmenlerinin çalışma süreleri 30 saatten 40 saate çıkarıldı ve ders aralarında nöbet uygulamasına tabi tutuldu; ayrıca izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilebilmesi sağlandı. 

Psikolojik danışma 
MEB’in yayımlanmadan önce büyük tartışmalara sebep olan rehber öğretmen yönetmeliğinin taslağı ortaya çıktı. Taslakta yer alan düzenlemeler özetle şöyle:
Yönetmeliğin kapsamından, “psikolojik danışma servisleri” kaldırıldı; öğrencilere ve ailelerine yönelik psikolojik danışma hizmeti de kapsamdan çıkarıldı.

‘Müdür’lü komisyon
Yönetmelikte yapılan değişiklikle, “rehber” öğretmen gitti; yerine yeni bir ders tanımı ile, “rehberlik” öğretmeni geldi. Rehber öğretmenin psikolojik danışman sıfatı ise kaldırıldı.
Doğal afetler ile kaza, ihmal, istismar, intihar, şiddet, savaş ve göç gibi zorlu yaşam olaylarında psikolojik ve sosyal destek sağlamak üzere, “psikososyal koruma önleme” ve, “krize müdahale hizmetleri”, il, ilçe ve okullarda kurulacak ekipler aracılığıyla sağlanacak. Ancak bu ekipler, okullarda müdür veya müdür yardımcısı başkanlığında varsa rehberlik öğretmenleri ile rehberlik hizmeti yürütme komisyonu üyesi her sınıf düzeyinden en az bir sınıf rehber öğretmeninden oluşacak.

Rehberlik servisi
Adli makamlarca hakkında, “danışmanlık tedbiri” kararı verilen çocuklara bu hizmet, rehberlik servisi tarafından verilecek. 
Okullardan psikolojik danışmanlık görevi kaldırıldı. Psikolojik danışman, öğrencilerin ilgilerinin tespiti, mesleki yönlendirme, verimli çalışma alışkanlığı geliştirme, eğitimle ilgili sorunların giderilmesi için psikolojik yardım hizmeti veriyordu. 
Bu öğrenciler için resmi işlemleri yapıyordu. Yeni yönetmelikle okullarda çocukları atipik özellikleri, uyum güçlükleri, sorunları veya özürleri bakımından inceleyen ve tanılama çalışması yapan psikologlar da kapsamdan çıkarıldı.

REHBER ÖĞRETMENİN ÇALIŞMA SÜRESİ 40 SAATE ÇIKARILDI
Rehberlik öğretmenlerinin çalışma süreleri haftalık 30 saatten 40’a çıkarıldı. Günlük çalışma saati ise 8 saat olarak belirlendi. Eskiden rehber öğretmenlerin çalışma saatleri okul müdürlüklerince düzenleniyordu.
Eski rehber öğretmen yönetmeliğinde psikolojik danışmanların yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemiyordu. Yeni yapılacak düzenleme ile rehberlik öğretmenleri tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR