TEOG sınavları maratonu sona erdi. 1.2 milyon 8'inci sınıf öğrencisi için sırada tercih var. Fen liselerine girmek için not ortalaması 90 olmalı. En fazla 12 yanlış hakkı var.

Fen Liselerine Yerleşmek İçin Kaç Net veya Puan Gerekir?TEOG sınavları maratonu sona erdi. 1.2 milyon 8'inci sınıf öğrencisi için sırada tercih var. Fen liselerine girmek için not ortalaması 90 olmalı. En fazla 12 yanlış hakkı var.
Türkiye’deki en iyi ortaöğretim kurumları Fen Liseleridir. Ancak iyi bir fen lisesini kazanmak, bir o kadar da zordur. Bu yüzden özellikle iyi bir fen lisesine yerleşmek isteyen öğrenciler, son derece disiplinli çalışmalı ve okuldaki derslerine ve notlarına da fazlasıyla önem vermelidir. 
Fen liselerinin ülkemizin en iyi liseleri olmasının sebebi, bu okullara zaten en başarılı ve en çalışkan öğrencilerin gitmesidir. Çalışkan ve başarılı öğrencilerin özellikleri ile Fen Liselerinin eğitim koşulları ve imkanları birleşince de üniversite sınavlarında ilk sıralara bu liseler girmektedir.

Fen Lisesini Kazanmak İçin Kaç Puan Lazım?
Fen liselerini de birbirinden ayırmak yerinde olacaktır. Çünkü fen lisesinden fen lisesine fark olabileceği barizdir. Örneğin gelişmemiş olan bir bölgede küçük bir ilçede bulunan fen lisesi ile büyük bir şehirde yer alan ve alanında isim yapmış bir fen lisesi aynı değildir. 

Özellikle küçük yerlerde henüz açılmış fen liselerine 450 ve hatta daha aşağı puanlarla yerleşmek mümkündür. Ancak il merkezlerinde bulunan iyi bir fen lisesini puanları 460 puanlarla başlamakta ve 500’lere kadar çıkmaktadır.

‘’fen lisesi için kaç puan lazım, iyi bir fen lisesi için TEOG’dan kaç alınmalı, Fen lisesi için kaç net gerekli, İstanbul Fen Lisesi, Ankara Fen Lisesi, İzmir Fen Lisesi puanları yüksek mi, bu fen liselerini kazanmak için ne yapmalıyım, nasıl çalışmalıyım’’

Fen Lisesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?
İyi bir Fen lisesini kazanmanın yolu okul derslerinden ve TEOG sınavlarından yüksek puan almaktan geçer. Bu yüzden her iki hususu da önemsemeli, attığınız adımları sağlam atmalısınız. TEOG sınavından yüksek puan almanın yolları konusu ile ilgili daha önce birçok yazı yazdık. O yazılardan sizin için faydalı olacak olan bazılarının linkini ekliyorum. İlgili yazılara giderek, yazıları okuyabilir ve uygulayarak istediğiniz okula yerleşme fırsatını elde edebilirsiniz.

Yorum Yazın

3 comments:

 1. adım SELVER DİNÇER TARSUS MERSİN
  FEN LİSESİNE GİTMEK İÇİN EN AZ GÜNLÜK KAÇ SORU ÇÖZMELİYİM?

  YanıtlaSil
 2. Bizim okulda en az 400 soru diyorlar günlük

  YanıtlaSil
 3. Samsun Garip Zeycan fen lisesine gitmek için nasıl çalışmalıyım

  YanıtlaSil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR