Benim çocuğum TEOG sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur ben evde bunun hesabını ona sorayım. Nasıl olur da benim gibi bir adamın oğlu 380 puan alır. Çalışmıyor ki kerata elinden tableti bilgisayarı düşürmüyor. Akşama kadar sokakta oyun oynuyor. Televizyon dizileri var sonra. Hafta sonu bir de gitar kursuna gidiyor ne yapacaksa gitarı. Bir de halı saha maçlarına gidiyor.
Benim çocuğum TEOG sınavında 400 puan aldı.  Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur ben evde bunun hesabını ona sorayım. Nasıl olur da benim gibi bir adamın oğlu 380 puan alır. Çalışmıyor ki kerata elinden tableti bilgisayarı düşürmüyor. Akşama kadar sokakta oyun oynuyor. Televizyon dizileri var sonra. Hafta sonu bir de gitar kursuna gidiyor ne yapacaksa gitarı. Bir de halı saha maçlarına gidiyor.
Bu tip söylenmeler bir çok anne ve babanın ortak dili haline geldi.Öğrencileri anlamaya çalışın. Onlar robot değil. Onlar daha çocukluktan çıkmadı. Oyun oynamak gülmek eğlenmek onların da hakkı. Enerjilerini boşaltabilecekleri faaliyetlere yönelmeleri gayet doğaldır. Onları biraz rahat bırakın. Evet sınav önemlidir fakat hayatın kendisi değildir. Sınavın ne kadar önemli olduğunu onlara anlatıp imkan verip gerisini onlara bırakın. Herkes tercihini kendisi yapar. Sık boğaz etmekle onlara hayatı zindan etmekle sınav kazanılmaz. Bugün bir çok çocuk bu sınav baskısı nedeni ile psikolojik tedavi görmektedir.

Öğrencileri yarış atı gibi yarıştırmayın. Onlara imkanlar sunun, hayatın öneminden bahsedin fakat onlar adına kararlar vermeyin. Onlara hapis hayatı yaşatmayın. Çok sık boğaz ederek iyi bir anne ve baba olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onları anlamaya çalışın. Karşınıza alın konuşun onunla oynayın arkadaş olun sevinçlerini üzüntülerini paylaşın. Onlara her daim güvendiğinizi sözlerinizle değil davranışlarınızla hissettirin.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR