YGS sınavı üzerine son güncel sorulardan birisi "Çipli kimlik kartı olmadan sınava girilecek mi"?. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu konuda son kararını verirken, Kurum sınav öncesi öğrencileri sınav saati konusunda uyarıyor. Sınava girecek olan öğrencilerin merak ettiği sorular içerisinde en dikkat çekeni ise "açık uçlu sorular" oldu. Zira LYS sınavında sorulacak bu yeni yöntem bu sınav için geçerli olacak mı? İşte öğrencilerin en çok merak ettiği sorular ve cevaplar...
YGS üzerine son güncel sorulardan birisi "Çipli kimlik kartı olmadan sınava girilecek mi"?. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu konuda son kararını verirken, Kurum sınav öncesi öğrencileri sınav saati konusunda uyarıyor. Sınava girecek olan öğrencilerin merak ettiği sorular içerisinde en dikkat çekeni ise "açık uçlu sorular" oldu. Zira LYS'de sorulacak bu yeni yöntem bu sınav için geçerli olacak mı? İşte öğrencilerin en çok merak ettiği sorular ve cevaplar...


YGS üzerine en sonra merak edilen Çipli kimlik kartı oldu. Sınav zamanı öğrencilerin normal kimlik kartı ile mi yoksa çipli kimlik kartı ile mi gelecek sorusu sorulmaya başlanınca Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bu konuda açıklık getirdi. Kurum öğrencinin çipli kart ile gelme zorunluluğun olmadığını açıkladı. Öte yandan sınava girecek olan öğrenciler için soru cevap formatında sınava dair merak edilenleri derledik... İşte merak edilen sorular ve cevaplar...


Açık uçlu sorular bu sınavda çıkacak mı?
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi "açık uçlu soruları" YGS üzerinden değil, LYS üzerinden soracaktır. Bu sınavda yeni formattan soru sorulmayacaktır.

Sınav tarihi ve başlama saati ne zaman?
18 Ocak 2017 tarihinde başvurular bitti. Sınav tarihi 12 Mart 2017. Sınav saati 10:00. Sınav süresi 160 dakika. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kurumu öğrencilere 09:45’ten önce okul içinde olmaları gerektiğini söyledi. Zira, saat 09:45’ten sonra okul kapıları kapanacak ve öğrenci alınmayacak.

Sınav giriş yerleri ne zaman belli oluyor?
Kurumun bu durumda standart belirleme tarihleri vardır. AİS sayfasında sınav giriş yerleri gözükmektedir. Sınavdan 10 gün veya bir hafta önce açıklanmaktadır. Öğrenci sınava yurt dışında girebilir mi?Kurumun soru cevap sayfasında bu soruya cevap verilmiştir. Bu tarz bir uygulamanın olmadığı yazılmaktadır. Öğrenci sınav günü kurumun belirleyeceği okulda sınava girmelidir.

Sınav zamanında öğrencinin yanında ne olması gerekir?
Kurum bu konuda çok hassas davranıyor. Zira öğrencinin yerine başka giren insanları engellemek adına kurallar belirledi. Bu kurallara göre: Öğrencinin yanında T.C. vatandaş kimliği olması gerekiyor. O kimlikte T.C numarası olması zorunludur. Kimliğin yanında sınav giriş belgesi bulunması gerekiyor.

Nüfus cüzdanı kaybolursa öğrenci sınava girebilecek mi?
Kurum “güvenlik tedbirleri” doğrultusunda hareket ettiğinden ötürü, öğrenci sınava giremeyecektir.

Sınav zamanında öğrencinin yanında ne olmaması gerekir?
Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi sınava girilmesi kurum tarafından yasaklanmıştır. Öğrenci yanına kalem, silgi gibi normal sınav ihtiyaçlarını da getirmemesi gerekmektedir. Kurum kalem, silgi ve kalem tıraşı  kendisi vermektedir.

Sınıfa içecek sokulabilir mi?
Yalnız bir şartla evet. O şart ise: Su haricinde hiçbir içecek sınıfta yer almayacaktır. Su kabı ise şeffaf plastik ve üzerinde bir yazı olmaması gerekmektedir.

Öğrencinin sınav zamanı yapması gerekenler nelerdir?
Saate ölçülü bakın: Sınav başladı öğrenci soruları çözüyor. Her 10 dakikada bir öğrenci saate bakarsa, konsantrasyonu bozulacaktır. 160 dakikalık sınavda her 45 dakikada bir bakması öğrenci için yeterli bir süre olacaktır. Bu durumda öğrenci hem stres yaşamayacak hem de süreci iyi bir şekilde değerlendirebilecek.

Soruyu okumadan soruya geçmeyin: Özellikle sözel sorularında (Türkçe, Tarih, Coğrafya) öğrencinin ilk yapması gereken paragraftan önce soruyu okuması… Soru okunduktan sonra istenilen bilgi o paragrafın içerisinde olduğundan ötürü şıklarda daha hızlı olacaktır.

Öncüllü sorularda ilk okunması gerekenler, maddelerdir: Tarih ve coğrafya konularında öncüllü sorular sorulmaktadır. O tarz sorularda sorunun kendisi değil, soruda geçen maddeler okunmalıdır. Maddeler birbirlerine çok yakın olduğundan ötürü ikili şık arasında kalacak olan öğrenci için maddeler ve soru arasındaki bağlantıyı iyi bir şekilde kurmalıdır.

Heyecan, bildiklerinizi unutturur: Öğrenci bir yıl boyunca sınava en iyi şekilde hazırlandığı halde heyecan ve stresten ötürü bildikleri bilgileri “bir anlığına” unutur. Öğrenci heyecan yapmaması gerekmektedir.


Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR