SAYFA  71 CEVAPLARI 8.Sınıf Dikey Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


8.Sınıf Dikey Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 71.Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Metnin başlığının “Misafirliklerimiz” olmasını destekleyen ifadeler:
  • Misafirlik gündelik hayatımıza renkler katar.
  • Türklerin misafirseverliği bütün dünyada meşhurdur.
  • Mesela yirmi yıl, otuz yıl önce misafirlik başka türlü idi.
  • Bugünün birkaç saatlik misafirliklerine karşılık eski devirlerin bazen aylar süren misafirlikleri vardı.

6. ETKİNLİK

a.
Cümledeki altı çizili kelimeler zıtlık ilişkisindedir.
b.
“Komşular günü adını vereceğimiz gün, geçmişteki güzel komşuluk ilişkilerini anlatıp tatlı anıları hatırlamaktan başka ne ifade eder.

7. ETKİNLİK

Ülkemizde genel olarak birincil ilişkiler hâkimdir. Bu tür ilişkilerde insanlar daha samimi ve sıcak olurlar. Birbirlerine saygılı olurlar. Komşu hakkına dikkat edilir. Birbirlerinin yardımına koşarlar. İhtiyaç sahibi olanların ihtiyacı karşılanır. Düğün, cenaze, doğal afet gibi olaylarda bir arada olunur.
Ancak günümüzde şehirleşmeyle birlikte ikincil ilişkiler yaygınlaşmakta ve samimiyet ve sıcaklık yok olmuştur. Aynı apartmanda oturan insanlar birbirini tanımamaktadırlar . Bu durumun düzelmesi ve komşuluk ilişkilerinin eski hâlinde kalması için çalışmalar yapılmalıdır. Komşuluğun önemi hakkında konferanslar yapılmalı, gazetelerde köşe yazılarında yazılar yazılmalı, televizyonlarda kamu spotları yayınlanmalıdır.
Kısaca komşuluğun toplumun huzur ve sağlığı açısından önemli bir yeri vardır ve bu kültürün yok olmaması için çaba sarfedilmesi çok önemlidir.

8. ETKİNLİK

• Öğrencilere ( ,) yazımını bilmedikleri kelimeler için Yazım Kılavuzu’na başvurmaları ( ;) sınıf içi çalışmalarda ( ,) özellikle yazılı anlatım etkinliklerinde yanlarında Yazım Kılavuzu bulundurmaları önerilir.
• Yunus Emre ( ,) dünya kültür ve medeniyet tarihinde bir merhale olmuş; sadece yaşadığı devrin değil, çağımız ve gelecek yüzyılların da ışık kaynağı bir şairimizdir.

8.SINIF TÜRKÇE DİKEY YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR