Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

7.Sınıf Ekoyay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 38.Sayfa Cevapları

Kayı Boyu’ndan Osmanlı Devleti’ne

Aşağıdaki sorulan ders kitabınızın 60 ile 64. sayfaları arasında yer alan bilgilerden yararlanarak cevap­layınız.
Kurulduğu bölgenin coğrafi konumu Osmanlı Devleti’nin gelişimini nasıl etkilemiştir?Açıklayınız.
 • Cevap Yörenin geniş otlaklara ve göçebe yaşamına uygun olması devletin kolayca büyümesini sağlamıştır. Yine bunun yanında yörenin Avrupa’ya yakın olması Bizanslılarla komşu olmaları neticesinde de Avrupa daha iyi tanınmıştır.
Osmanlı Devleti’nde yöneticiler, fethedilen yerlerde yaşayan halka nasıl davranmışlardır? Açıklayınız.
 • Cevap Eğer halk hainlik yapmayıp isyan etmiyorsa hoşgörü içinde Osmanlı’nın hükümdarlığı altında rahatça yaşayabilme imkanı bulmaktaydı. Yine halka iyi davranıldığı için halk kolaylıkla Müslümanlığı seçebilmekteydi.Böylece gönüllü olarak İslam’ı seçen byük kitleler görülmekteydi.
Osmanlı Devleti topraklarına yoğun göçler olmasının sebepleri nelerdir?
 • Cevap Çünkü civar ülkelerdeki savaşlardan kaçanlar, Osmanlının zenginleşmesi, ticaretin ilerlemesi, Osmanlının güçlenmesi ve de Osmanlının arazilerinin uygunluğu çok göç almasını sağlamıştır.
Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde daha çok Bizans İmparatorluğu topraklarını fethetmeye ça­lışmasının sebepleri nelerdir?
 • Cevap Çünkü Bizansta karışıklıklar başlamıştı. Güçlü olan Anadolu Beylikleriyle uğraşmaktansa zayıflayan iç sorunlarla boğuşan Bizansla uğraşmak daha akılcı olduğu için.
Osmanlı Devleti, fethettiği yerlere neden Türk halkı yerleştirmeye çalışmıştır?
 • Cevap Çünkü feth ettiği yerlerin çok uzun yıllar boyunca kendi toprakları olmasını kolaylaştırmak için.İskan politikası sayesinde bölge Türkleşmiş yöre insanı Devletine bağlı bir hale gelebilmiştir.
Ankara Savaşı kimler arasında olmuştur, sonuçları nelerdir?
 • Cevap Ankara Savaşı Yıldırım Bayezit ile Timur Han arasında Ankara’da olmuş savaşı Timur kazanmış yenilen Yıldırım Bayezit sir edilmiştir.
Osmanlı Devleti, Haçlı ordularıyla sırasıyla hangi savaşları yapmıştır?
 • Cevap
 • I. KOSOVA
 • VARNA SAVAŞI
 • II. KOSOVA SAVAŞI
 • NİĞBOLU SAVAŞI
Osmanlı Devleti, fetihleri kalıcı hâle getirmek için neler yapmıştır?
 • Cevap İskan politikası uygulamıştır. Bunun yanında yöreyi yönetmesi için kendi emri altında bulunan beyleri, idarecileri görevlendirmiştir.
Osmanlı Devleti, askerî gücünü arttırmak İçin neler yapmıştır?
 • Cevap Öncelikle Feth ettiği yerlerden asker devşirmiştir. Ardından ocaklar kurmuştur. Yine Avrupadan bir çok savaş ve silah uzmanı insanı İstanbul’a getirtip Osmanlı için çalışmaya ikna etmiştir.


7.SINIF SOSYAL BİLGİLER EKOYAY YAYINLARI ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR