Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün "2015-2016 TEOG Yerleştirme Sonuçları"na ilişkin raporunda, İmam Hatiplerin en başarılı devlet ortaokulları olarak yer aldığı bildirildi.
Önder İmam Hatipliler Derneğinden (ÖNDER) yapılan açıklamaya göre, MEB  Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Veri Analizi, İzleme Ve  Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından "2015-2016 TEOG Yerleştirme  Sonuçlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi" isimli bir rapor  yayımlandı.
Rapora göre, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında "Temel Eğitimden  Ortaöğretime Geçiş Sistemi" kapsamında yapılmış olan ortak sınavlar sonucunda, 1  milyon 149 bin 489 öğrenciden 956 bin 122'si tercih ettikleri okullara yerleşti.

İlk 3 tercihine yerleşme oranı yüzde 83,3

Öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP), bu puanlar  doğrultusundaki tercihleri ve yerleştikleri okullara ilişkin bazı bulgulara yer  verilen raporda, buna ilişkin okul türü incelemesinde, en yüksek ortalamanın özel  okullarda olduğu, onları sırasıyla İmam Hatip okulları, genel ortaokullar ve  yatılı bölge okullarının takip ettiği görüldü.
YEP'e göre yüzde 2'lik dilime giren öğrencilerden ilk 3 tercihine  yerleşme oranı yüzde 83,3 olarak gerçekleşti. Yüzde 2'lik dilime giren İmam Hatip  ortaokullarından mezun öğrencilerin tamamına yakını tercihlerini devlet  okullarından yana kullandı. Bu öğrencilerin yüzde 44,8'i fen liselerini, yüzde  40,06'sı İmam Hatip liselerini tercih etti.
Veriler incelendiğinde, öğrencilerin Akdeniz Bölgesinde en fazla  Anadolu meslek programlarına, Doğu Anadolu Bölgesinde ise Anadolu İmam Hatip  liselerine gittikleri görüldü. Ege Bölgesinde çok programlı liseler kapsamındaki  Anadolu liselerine, Güneydoğu, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde Anadolu İmam  Hatip liselerine, Marmara Bölgesinde ise Anadolu meslek programlarına  yerleştikleri ortaya çıktı. YEP ortalamaları coğrafi bölgeler açısından  incelendiğinde en yüksek ortalamaya sahip bölge İç Anadolu, en düşük ortalamaya  sahip bölge ise Güneydoğu Anadolu oldu.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR