Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


11.Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 76.Sayfa Cevapları

Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın aşağıda verilen maddelerinin hangi değerlendirmeye denk düştüğüne yönelik eşleştirme yapınız.
11-sinif-inkilap-tarihi-top-yayincilik-cevaplari-sayfa-76
Senem Ayşe (1879-1954) anlatıyor:
Maraş Fransızlar tarafından işgal edilince yıllarca birlikte yaşadığımız Ermenilerin bazıları, Fransızlarla birlik olup taşkınlık yapmaya başladılar. Erkeklerimiz ailelerini ve mahallelerini korumak için mücadeleye başladı. Kocam Ramazan da bu mücadeleye katıldı. Kümbet ve Kayabaşı mahalleleri civarında şehit düştü.
Haberi duyunca şehit kocamın başucuna gittim. Cenazesinden sonra onun kıyafetlerini giyip silahını kuşanarak ben de mücadeleye başladım.
Cephane istemek için bir gün Kılıç Ali Bey’in huzuruna çıktım. Kılıç Ali Bey bir kadının silah kuşandığını görünce çok şaşırdı, inanamadı. Elimdeki silahla gösterdiği hedefi vurunca ikna oldu ve gerekli cephanenin verilmesini sağladı. Çok zor günler geçirdik. Ama sonunda özgürlüğümüzü korumayı bildik. Maraş’ın kurtuluşunda karınca kararınca hepimiz bir şeyler yaptık.
(www.kahramanmaras.bel.tr) (Düzenlenmiştir.)
SORU:  Siz de Millî Mücadele kahramanlarından birinin hikâyesini kendi dilinden anlatımıyla sınıf ortamında paylaşınız.
CEVAP: Sevgili Öğrencilerim Öncelikle Yukarıdaki Okuma parçasında bahsedilen olayı ve kişileri derinlemesine okumanızı bunu yaparken diğer kaynaklardan faydalanmanızı tavsiye ederim. Sorumuzun cevabı olarakta Kurtuluş  savaşı kahramanlarımızdan birini seçmenizi tavsiye ederim. Kahraman açısından sıkıntı yaşamayacaksınız. Ufak bir kaç araştırma ile inanın ki sayfaar dolusu bilgi bulacaksınız. Size sadece küçük bir örnek ŞAHİN BEY‘i verebilirim.

11.SINIF İNKILAP TARİHİ TOP YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR