Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


11.Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 64.Sayfa Cevapları

Güney Cephesi’nde Kadın Kahramanlar
Kılavuz Hatice: Pozantı’da mücadele etmiştir. 8 Mayıs 1920 gecesi Fransız kuvvetlerine Kumcu Veli ile birlikte kılavuzluk ederek onları Türklerin ateş hattına sokmuştur. Fransızlar en kritik nokta olan Karboğazı’na sıkıştıklarını ancak gün ışıyınca anlamışlardır. Fransız askerleri bu şekilde esir edilmiştir. Bu hadisedeki rolünden dolayı Kılavuz Hatice olarak anılır.
Tayyar Rahime: Güney Cephesi’nde 9. Tümende gönüllü olarak bir müfrezenin komutanlığını yapmıştır. Osmaniye’de Fransız karargâhına saldırı için görevlendirilen müfreze, 1 Temmuz 1920’de harekete geçmiş fakat bu arada askerlerde bir duraklama olmuştur. Bunun üzerine, “Ben kadın olduğum hâlde ayakta duruyorum da siz erkek olduğunuz hâlde yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz? ” diyerek çıkışan Tayyar Rahime, karargâhın alındığını göremeden şehit düşmüştür. (www.atam.gov.tr) (Düzenlenmiştir.)
SORU:Güney Cephesi’nde mücadele eden kadın kahramanlarla ilgili araştırma yapınız. Bunlardan birinin yaşamından bir kesiti drama yöntemiyle sınıfta sununuz.
11.SINIF İNKILAP TARİHİ TOP YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR