Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen merkezi ortak sınavlarda çıkan sorulara yönelik öğrencilerin ve eğitimcilerin itirazları gelmeye devam ediyor
TEOG-1'de 8 sorunun iptali isteniyor. Sınav sonrasında elektronik imza sitesi change.org'da, Türkçe testinde yer alan 'Unutmak' kelimesinin anlamıyla ilgili sorunun, kelimenin anlamının doğru kullanılmadığı gerekçesiyle iptal edilmesine yönelik kampanya başlatıldı. Ayrıca bazı öğrenci ve veliler de Türkçe testinin A Kitapçığı'ndaki 15. sorusunun iptalini istiyor.
Pek çok veli soruların iptal edilmesi için Milli eğitim Bakanlığı'na (MEB) dilekçe gönderdi. Yapılacak itirazlar için 20 TL ödenmesi gerekiyor. MEB'in verdiği bilgiye göre itirazlar soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayınlanmasından itibaren en geç 5 gün içinde ÖDSGM sitesinde yayınlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabiliyor.

TEOG'da iptal edilmesi istenenen 5 soru!

Türkçe C kitapçığı 6 ncı soru: Bu soruda "unutmak" kelimesinin kullanılmadığı seçenek sorulmuş ve A seçeneği doğru cevap olarak yayınlanmıştır. Oysa soruda kelimenin anlamı doğru kullanılmamış olup D seçeneği de doğru kabul edilmelidir.

Matematik C kitapçığı 14 ncü soru : Sayı doğrusu ile ilgili soru “kareköklü sayılarda çıkarma” konusu ile ilgili olup bu dönem konularına dahil değildir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi C kitapçığı 1nci soru: Soruda elma bahçesine giren bir adamı bahçe sahibinin iple ağaca bağlayarak bir tür cezalandırması hikaye edilmiş. Doğru cevap B imiş ancak bir cezalandırma söz konusu olduğundan “sorunlar sevgi ve hoşgörü ile çözülmelidir” şıkkı da cevap olarak algılanmaktadır zira çocuklarımızı sevgi ve hoşgörü prensibi doğrultusunda yetiştiriyoruz. Bu nedenle çift cevabı olan bu sorunun iptal edilmesi uygun olur.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürk’çülük C kitapçığı 8 nci soru : Bu soruda doğru cevap sayılan D seçeneğindeki “Hukukun Üstünlüğü” kavramı bu yaştaki bir çocuğun bilebileceği bir kavram olmayıp ders konularında da geçmemektedir. TBMM tarafından o dönem çıkarılan kanunlar ve alınan diğer tüm kararlar ülkenin işgallerden kurtarılarak Bağımsızlığını elde etmesine yönelik olduğundan şıklardaki “Bağımsızlık” seçeneğinin de doğru sayılması gerekir.

İngilizce C kitapçığı 4 ncü soru : Bu sorunun şıklarında yer alan “jug” ve “cooker” kelimeleri Okul tarafından dağıtılan “Ahead Engllish” adlı kitaplarda yer almamaktadır. Sorunun resimli olması resimdeki yemek yapan kadının da cooker (pişiren kişi) olarak algılanmasına yol açmıştır. Ayrıca dağıtılan kitapta ocak için "stove" kelimesi kullanılmaktadır. Bu nedenle sorunun iptali uygun olur.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR