TEOG'da Hatalı Sorular Var mı? Hangi Sorulara İtiraz Ediliyor?
TEOG-1 tamamlandı. Dünkü oturumdaki sınavlarda soruların müfredata uygun ve kolay olduğunu söyleyen uzmanlar, Fen Bilimleri'nde 'fosfat' yerine 'fosfor' ifadesinin kullanıldığı bir sorunun tartışmaya açık olduğunu ve iptal edilebileceğini kaydettiler.

Manavgat-Özel Akdeniz Başarı Ortaokulu, Türkçe zümresi, 23 Kasım 2016-Salı günü uygulanan Ortak Sınav Türkçe oturumundaki bir soruya itiraz etti.

"Soruda semantik (anlambilimsel) bir hata yapılmış olması" ve dolayısıyla çocukların düşünüş biçimlerine etkiyebilecek önemde bir yaklaşım kusuru içerdiği iddia edildi.
"Antalya Manavgat Başarı Koleji Türkçe zümresi öğretmenleri olarak TEOG-1 Türkçe sınavında

A kitapçığında 1. soru

B kitapçığında 4. soru

C kitapçığında 6. soru

D kitapçığında 2. soru

İle ilgili hata olduğunu düşünüyoruz. İncelediğimiz soruda “D” seçeneğindeki “Bir şeyi yapamaz duruma gelmek” o eylemi hiç yapamamak anlamı taşımaktadır. Oysa yukarıdaki II. cümlede “o şeyi yapmamak” anlamı vardır. “Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk.” cümlesinden “Yoğun olunmadığı zaman biz hala kitap okuyabiliriz.” anlamı çıkıyor. Yani kitabı sonra okuma yetisine sahibiz.

Verilen söz grubu açıklaması ile II. cümle birbiriyle örtüşmemektedir. Aynı anlamı karşılamamaktadır.

Örneğin “Bisiklet sürememek” ile “Bisiklet sürmemek” arasında anlam farkı vardır. Nitekim anılan soruda “D” seçeneğini işaretleyen çocuklarımız da açıklamalarında özetlediğimiz bu yaklaşımın sağlamasını yapmışlardır.

Yapılacak bir bilirkişi incelemesinde sorudaki anlam hatasının tespit edileceğini düşünüyoruz.

Gereğini saygıyla arz ederiz."


Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR