Ak Parti'nin Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı kapalı grup toplantısında kamuda 70 bini bulan görevden uzaklaştırmalar ele alındı.

Toplantıda çıkarılan KHK'lar, dün Meclis'e sevk edilen düzenlemeler konusunda İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, vekillere bilgi verdi.
 
4-5 kaynaktan teyit
Bazı vekiller, "Cemaat ile ilişkisi olmayan, ancak o yönde ihbar olup görevden alınan kamu görevlileri de olduğu yönünde duyumlar geliyor" değerlendirmesi yaptı. Konuya ilişkin İçişleri, Adalet ve Milli Savunma bakanları bilgi verirken Yıldırım'ın, "Titiz bir çalışma yapılıyor. FETÖ mensubu olmayanlar mağdur edilmeyecek" mesajı verdiği kaydedildi.
Ala'nın da, "Kamudan çıkarma işlemi yapılmadı, tedbir olarak görevden uzaklaştırmalar yapıldı. Bunlar kamudan atıldıkları ya da atılacakları anlamına gelmiyor. Bu bir önlem. Aralarında FETÖ mensubu olmayanlar da çıkabiliyor. Yeniden bir değerlendirme yapılıyor. Bazı isimler için 4-5 kaynaktan teyit alınıyor" dediği öğrenildi. Özellikle bazı memurların birbirini ihbar ettiğini önlem için ihbar edenin de edilenin de görevden alındığı bilgisi de vekillere bakanlar tarafından verildi. Memurlarla ilgili, MİT ve istihbarat raporları, banka kayıtları, mal varlıkları, yurtdışı çıkışları gibi tüm incelemelerin yapıldığı vekillere anlatılarak, son değerlendirmenin de detaylı olarak yapılacağı aktarıldı. Bazı vekillerin, "Bize de bazı ihbarlar geliyor, ne yapalım?" demesi üzerine Yıldırım'ın, "Başbakanlık, İçişleri, ilgili kurumlara bildirilebilir" yanıtı verdiği kaydedildi.
Toplantıda birçok vekil, darbeye ilişkin istihbaratın gecikmesi ve istihbarat zafiyeti konularını da gündeme getirdi. Bu konuda Yıldırım, istihbaratın yeniden yapılandırılmasına dair çalışma yapıldığı bilgisini verdi. Toplantıda, askeri kışlaların şehir dışına taşınmasına dair değerlendirmeler de yapıldı.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR