2016-ÖSYS tercih işlemleri, 26 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 2 Ağustos 2016 tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.
 DUYURU
(18 Temmuz 2016)
2016-ÖSYS: Tercih İşlemleri
2016-ÖSYS tercih işlemleri, 26 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 2 Ağustos 2016 tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır. Adayların tercih işlemi için 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.  

Adaylar tercihlerini, 26 Temmuz - 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır. 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir.  Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır. 
Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.
Tercih işlemleri, 2 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır. 
Adaylara saygıyla duyurulur.
                                                                                                         ÖSYM BAŞKANLIĞI       
(27 Haziran 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuz, Yükseköğretim  Kurulu Başkanlığının ve Üniversitelerin düzeltme/değişiklik talepleri doğrultusunda güncellenmiştir.)

Yorum yazın:

2 comments:

 1. Merhaba hocam ben Sümeyra. 2 yil önce bana cok yardimci olmuştunuz teşekkür ederim. Simdi de kuzenim için danismak istiyorum. Dil1 de puani 356 siralamasi 18.356 Gecen yilin siralamalarina baktik cogu üniversitenin puani tutuyor ama siralamasi tutmuyor. Denizlinin birinci ogretim 352 puan sirama 15 200. Ikinci ogretim puan 335 siralamasi 18.100 . Denizlinin olma ihtimali nedir hocam?kutahyanin da birinci ogrerimi 337 puan 17.700, ikinci ogretimi 320 puan siralamasi 21,000 olma ihtimali nedir hocam. Cogu yeri puani tutuyor ama siralamasi tutmuyor neye gore tercih yapmaliyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SÜMEYRA:
   Sitemize destek için açılan FACEBOOK sayfamızı beğenin.
   Bu yıl bir çok öğrenci puanım tutuyor, sıralamam tutmuyor şeklinde soru soruyorlar. Bu yıl sınavın kolay olmasından dolayı puanlar daha iyi olmasına rağmen sıralamalar daha düşük görünüyor. Öğrenciler de haklı olarak umuda kapılıyor. Uyarımız kesinlikle puana bakmayın.
   15 bin civarındaki sıralamaların gelmesi düşük görünüyor. Diğerleri gelebilir. Kesin yerleşmek için 25-30 binlere kadar inilmesini tavsiye ediyorum

   Sil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR