Bilfen Liseleri Matematik Bölüm Başkanı Mahmut ŞİŞMANOĞLU’nun sınava giren öğrencilerden aldığı bilgiler ve karşılıklı yaptıkları değerlendirmeler neticesinde hazırlanan LYS yorumları:


Sınava giren öğrencilerimizin görüşleri doğrultusunda;

Matematik testindeki konu dağılımları son yıllardaki gibi gerçekleşmiş, müfredat dışı soru çıkmamıştır. Aynı şekilde soru tipleri ve dağılımları da alışılageldik LYS formatının dışına çıkmamıştır. Soruların çözümü konu bilgisine hakim olunmasının yanı sıra çok iyi işlem yapılmasını gerektirdiği için çok fazla soru çözerek hazırlanan öğrencilerin avantajlı olabileceği bir sınav olduğu gözlenmiştir. Çünkü her bir soru tek basamak işlemle sonuçlanmayıp kısa yorumlarla birden fazla işlem yapmayı gerektirmiştir. Diyebiliriz ki bilgiyi işlemle yoğuran tempolu bir sınav olmuştur.

Geometri testi ise daha çok orta ve zor soru tipinde hazırlanmış ve Matematikte olduğu gibi müfredat dışı ya da sürpriz soru ile karşılaşılmamıştır. Ancak soru dağılımı yönünden ele alındığında geçmiş yıllardan farlı olarak dörtgen ve çokgenler konularından toplam 8 soru ve analitik geometrinin nokta ve doğru analitiği kısmından 5 soru sorulması konulara göre soru dağılımını değiştirmiştir. Geometride başarı için temel kurallara çok iyi hakim olup yorumlama becerisinin yüksek olması gerektiği görülmüştür. Bu testte de üst düzey işlem becerisi ön plana çıkmıştır.


****************************************************************
Uğur Okulları Akademik Kurul üyeleri sınavı değerlendirdi:

Uğur Okulları Akademik Kurul Matematik Üyesi Nilda Kiraz:

Bugün uygulanan LYS 1 Matematik – Geometri sınavından çıkan öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre matematik sınavındaki soruların son yıllarda sınavlarda sorulan sorulara benzer sorular olduğu, rahat bir şekilde çözülebildiğini ancak geometri sınavındaki soruların geçen yıl gibi zor olduğunu, ağırlıklı olarak alan bilgisi içeren sorulardan oluştuğunu öğrendik. Öğrenciler matematikte akıcı olarak ilerleyebildikleri halde geometride soruların çözümünü yetiştirmekte zorlandıklarını ifade ettiler.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR