SAYFA 143 CEVAPLARI 7.Sınıf Tuna Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 

2015-2016 ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunukontroledebilirsiniz.

7.Sınıf Tuna Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 143.Sayfa Cevapları

SORU:  Yukarıda anlatılanlara bakarak Türk hükümdarlarının adalet anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CEVAP:  Türk devletlerinin töresine göre, devlet adalet üzerine kurulmuştur. Halkın devlete bağlı olması için adaletin uygulanması gerekirdi. Adalet uygulanırken kişinin sosyal durumuna bakılmazdı. Padişahlar da adaleti uygularken kuralları doğru uygularlardı.
SORU:  Tanzimat Fermanı ile padişahın yetkilerinin kanunla sınırlandırılmasına bakarak bu fermanın demokrasi tarihimizdeki yeri ve önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CEVAP:  Demokrasilerde yönetimin kaynağı halktır ve herkesin uyacağı kurallar yasalarla belirlenir. Tanzimat fermanı ile yönetimin kayanağının henüz halk olmamasına rağmen padişahın yetkilerinin yasalarla sınırlandırılması demeokrasiye geçişte bir adım olarak görülebilir.


SORU:  I ve II.Meşrutiyet Dönemi anayasalarından hangisinde millî egemenliğe daha fazla önem verilmiştir?
CEVAP:  I.Meşrutiyet Dönemindede padişahlık Osmanlı hanedanına ait olmaya devam edecekti. Bununla birlikte padişah yasa yapma yetkisini Meclis-i Mebusana devredecekti. II.Meşrutiyet döneminde padişahın meclisi kapatma ve veto etme hakkı kaldırıldı. Bu yüzden II.Meşrutiyet anayasası daha demokratiktir.

7.SINIF SOSYAL BİLGİLER TUNA YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR