YGS sonuçları neyin ölçüsüdür? Puanlar nasıl hesaplanır? Barajı geçmek için kaç net gerekiyor?  

Gelişen internet teknolojisi sayesinde artık sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeden yaklaşık olarak kaç puan alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sınavdan sonra bazı televizyon kanalları sınav soru ve cevaplarını yayınlamaktadır. Yada sınavdan sonraki ertesi gün bazı gazetelerden sınav soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bu soru ve cevaplara bakarak yaklaşık olarak kaç net aldığınızı, hangi bölümden kaç doğru yaptığınızı hesaplayabilirsiniz. Eğer hangi bölümlerden kaç net aldığınızı yaklaşık olarak biliyorsanız YGS puanınızı da hesaplayabilirsiniz.


Teknolojinin ve internetin gelişmesinden sonra internet üzerinden bir çok hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. YGS puan hesaplama işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplama işlemi için internet üzerinden YGS puan hesaplama internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra her bölümün doğru ve yanlış cevap sayılarını sisteme girmeniz gereklidir. 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürdüğü için sınav sırasında bilmediğiniz soruları boş bırakmayı önerirler. Hesaplama sayfasına YGS Türkçe doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS sosyal bilimleri doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS temel matematik doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS fen bilimleri doğru ve yanlış cevap sayısını girdikten sonra hesapla seçeneğini tıklayarak YGS puanınızı hesaplayabilirsiniz. YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 puanlarınızı bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz. 


 
ÖSYM YGS puan hesaplama bilgilerine göre, YGS'de sorulan 160 sorunun tamamını doğru yanıtlayanlar 500 tam puan alacak. Her testten 36 soru olmak üzere toplam 144 netiniz olursa 460 puan alacaksınız. Her testten 8’er sorudan 32 nete ulaşırsanız puanınız 180 olacak ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılma hakkına sahip olacaksınız. Her testten 5 net çıkarmak ise sizin, 150 puan alıp YGS’nin ilk barajını aşmanızı sağlayacak.
YGS 2016 sonuçları iki taban puan çıkaracak. 
YGS puan türlerinden en az birinden 150.000-179.999 arasında puan alanlar meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecekler. LYS’lere katılamayacaklar.
YGS puanlarından en az biri 180 ve daha yüksek olanların ise iki hakkı var. Birincisi LYS’lere girecekler. İkincisi de hem meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretim programlarını hem de YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

YGS 150 BARAJI KAÇ NETLE GEÇİLİR? YGS puan hesaplama 2016 kaç net kaç puan getirir?

Sınav sonucunda 150 puanı aşanlar açıköğretim ve önlisans programları ile bazı lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına da katılabilecek. Bu barajı aşabilmek için 160 sorunun yer aldığı YGS’de her testte yüzde 12.5 başarı oranını yakalamanız gerekiyor. Her biri 40’ar sorudan oluşan 4 testten ortalama 5’er net olmak üzere toplam 20 net çıkarırsanız YGS’nin ilk barajı 150 puanı aşmış olursunuz.

YGS 180 BARAJI KAÇ NETLE GEÇİLİR?

YGS’nin ikinci barajı ise 180 puan barajı. LYS’lere katılmak için 180 puan barajına ulaşmanız gerekiyor. Bu barajı aşmanız için 160 soruda yüzde 20 başarı oranını yakalamanız gerekir. Bunun için 4 testten ortalama 8’er net olmak üzere 32 net çıkarırsanız LYS’lere girmek için gereken yüzde 20 başarı oranını da tutturmuş olursunuz.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR