SORU:   Yukarıdaki metne göre Türkiye ekonomisinin eksiklikleri nelerdir?

“Ekonominin Avrupa’da ve Amerika’da birkaç asırlık geleneği var. Ticari ilişkiler bir günde kurulamaz. Hele sanayi, hem örf ve gelenek hem sermaye hem de ilim ve araç gereç meselesidir. Ziraat bile ilkellikten çoktan çıktı. Acaba bizde yüz seneden beri devam edegelen bir şirket değil; bir firma, bir servet gösterilebilir mi?
Ticaretin gelenek hâline geldiği bir memlekette becerikli bir tüccarın oğlu, vefat eden babasının ticaretini
devam ettiriyor. Bizde bu ayarda tüccar, ziraatçi, sanatkâr bulunmak şöyle dursun; marangoz, doğramacı, demirci ve kuyumcuların sayısı bile ihtiyacı karşılamaktan pek uzaktır. Vaktiyle aşağı görülen bu sanatları Rumlar, Ermeniler, Yahudiler icra ederlerdi. Onlar da şimdi kalmadı. Türk toplumu sanatkârların azlığından dolayı bir buhran geçiriyor”


CEVAP: Avrupalıların yüzyıllardır sürdürdükleri ekonomik gelişmişlik seviyesinin altında kalmışız. Hem araç gereç olarak, hem teknik olarak hem de sermaye olarak gerideyiz. Hemen hemen hiç bir alanda eknomik ihtiyaçları karşılayamıyoruz. Çünkü bir çok zanaat, meslek ve iş alanı terkedilmiş, bir gelenek haline getirilmemiştir.Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR