88. SAYFA CEVAPLARI 8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı 88.Sayfa Cevapları
Aşağıda Atatürk’ün millet ve Türk milleti ile ilgili sözlerinden bazı örnekler verilmiştir. Bu sözleri okuyunuz ve okuduklarınızdan yola çıkarak Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin esasları hakkında çıkarımlarda bulununuz.
Çıkarımlarınızı maddeler hâlinde noktalı yerlere yazınız.• Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
Türk milleti herhangi bir etnik unsura dayanmamaktadır. Devletin kuruluşunda yer alan herkes bir bütün olarak Türk milleti olarak kabul edilmiştir.

• Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
Türkçe milletin kaynaşması, toplumsal birliğin sağlanması ve kültürel etkileşimin olması için gereklidir.

• Millet; dil, kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların teşkil ettiği bir siyasi ve sosyal topluluktur.
 Milletin oluşmasını sağlayan unusrlardan bahsediyor. Dil ve kültür birliği medeniyetin geleceğe ektarılmasını sağlarken, ülkü birliği bir amaç upruna birlikte harket etmeyi ön görür.

• Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde Türk dili ile konuşan, Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her fert, hangi dinden olursa olsun Türk’tür.
Türk olmanın anlamı üzerinde durulmuştur. Türk olmak belli bir etnik, kültürel ve dine gruba bağlı olmak değil, vatanın ve milletin geleceği için çabalamaktır.

• Ne mutlu Türk’üm diyene!
Türk olmak ve Türklüğü hissetmenin anlamı üzerinde durulmuştur.

• Zengin anılar mirasına sahip olan, beraber yaşamak hususunda ortak istek ve antlaşmada samimi olan ve sahip olunan mirasın devamı hususunda da iradeleri ortak olan insanların birleşmesinden oluşan topluma millet adı verilir.
 Millet birlikte yaşamayı amaç edinen, birlik ve beraberlik içinde yaşayan kişilerin toplamına denir. Millet olmak için ortak irade şarttır.


8.SINIF İNKILAP TARİHİ ÇALIŞMA KİTABI TUNA YAYINLARI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR