SAYFA 121 CEVAPLARI  6.Sınıf Yakın Çağ Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı

 Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

6.Sınıf Yakın Çağ Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 121.Sayfa Cevapları

SORU: Yukarıda bazı ülkelerle ilgili çeşitli fotoğraflar verilmiştir. Bu ülkelerde nüfusun ve ekonomik faaliyetlerin dağılışını araştırınız. Bu ülkelerde nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışını etkileyen faktörler neler olabilir? Açıklayınız.
CEVAP: Dünyada nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışının nedenleri nelerdir
Ekonomik faaliyetleri etkileyen etmenler
1-bitki örtüsü
2-iklim
3-yer şekilleri
4-toprak özellikleri
5-su kaynakları
6-sanayi
7-iş olanakları
8-tarım
9-ulaşım
10-turizm
11-tarihsel özellikler
12-madenler
13-coğrafi konum
14-yer şekilleri

Dünyada Nüfus Dağılışını Etkileyen Nedenler 
1- İklim : İklimin ılıman olduğu yerlerde nüfus daha yoğundur. Doğu Anadolu da iklim serttir. Kar yağışı fazladır. Oysa İstanbul, bursa gibi yerde ise iklim ılımandır. Daha yaşanılabilir bir iklim ortamı vardır.
2-Yükselti ve rakım: Rakımı yüksek olan bölgelerde ulaşım, sanayi gibi birçok faaliyeti gerçekleştirmek zordur. Bunula beraber yüksek yerler soğuk yerlerdir. Bu nedenle insanlar buralardan çok ovaları ve düzlük yerleşim yerlerini tercih ederek orada yaşarlar.
3-Tarım alanları :Verimli tarım alanlarının olduğu bölgeler insanlar için daha çok tercih edilir. Buralarda geçimini tarım ile sağlayan kişiler için bu tür faaliyetleri daha kolay bir şekilde yapılabilir.
4- Su kaynakları : Su hayatın kaynağıdır. Bu nedenle hayati açıdan önemli olan su kaynakları insanların o bölgelerde yoğunlaşmasını sağlamıştır. İnsanlar su kaynaklarının olduğu yerlerde toplanmıştır. Türkiye’de su sıkıntısı olmadığından bu madde çok fazla etkili olmasa da Mısır gibi ülkelerde insanlar Nil nehri kenarında toplanmıştır.
5-Ulaşım : Artan ticaret ve turizm ulaşımı nüfus yoğunluğu için önemli kılan sebeplerdendir. Ulaşımın kolay olması insanlar açısından önemlidir. Bu nedenle nüfus daha çok ulaşım olanaklarının fazla olduğu yerlerde toplanmıştır.
6- Sanayi : Ticaret faaliyetleri ve madenler ,insanların geçim kaynaklarından birisi de sanayi ve ticarettir. Bu nedenle geçinebilmek için insanlar sanayi kuruluşlarının olduğu yerlere göç ederler ve buraların nüfus yoğunluğu artar.

6.SINIF SOSYAL BİLGİLER EVREN YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR