SAYFA 99 CEVAPLARI 5.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

5.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 99.Sayfa Cevapları 

SORU: Sizce uzaya fırlatılan uydulardan hangi alanlarda yararlanılmaktadır?
CEVAP:  – Atmosferin gözlenmesi ve araştırılması için kullanılır. Atmosfer ile bir çok bilgiyi uydular vasıtası ile edindik.
– Yıldızlar, uzay, gök cisimleri, güneş sistemi, galaksiler, yeryüzündeki fiziki olaylar gibi hususları, takip eder ve haklarında bilgi alırız.
– Eğitim, haberleşme, televizyon, radyo, internet, hava tahmini, askeri amaçlar, denizcilik, haritaların yapımında, yer belirlemede, navigasyon teknolojisinde kullanılmaktadır.

SORU: Teknolojik bir ürünün toplum hayatını nasıl değiştirdiğini öğrenmek istiyoruz. Bunu kanıtlayabilecek bir örnek veriniz.
CEVAP:  Eskiden cep telefonu yoktu. Sadece ev telefonu vardı. Cep telefonu icat edildikten sonra iletişim hem hızlandı hem de yayıldı. Aradığımız kişi dünyanın neresinde olursa olsun ulaşabiliyoruz. Ayrıca 3G ve 4G teknolojisi ile telefonumuzdan internete bağlanabiliyoruz. Araştırma yapmak için kütüphaneye giderek ciltler dolusu kitapları okumamız gerekiyordu. Cep telefonundaki interneti kullanarak çok hızlı bir şekilde araştırma yapabiliyoruz.

SORU: Trafik sinyalizasyon sistemlerinin çalışmadığı bir durumda neler yaşanabilir? Bununla ilgili bir gazete haberi yazınız.
CEVAP:  Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Elazığ Caddesi üzerinde bulunan trafik ışıkları bir süredir yanmıyor. Yoğun trafiğin yaşandığı Elazığ caddesinde kavşakta bulunan ışıkların çalışmaması adeta kazaya davetiye çıkarıyor.

KURAL TANINMIYOR 
Trafik ışıklarının yanmaması sonucunda araç şoförleri bir birlerine yol verilmemesinden dolayı kural tanınmaz hale gelerek trafik arap saçına dönmektedir. 

VATANDAŞ ZOR ANLAR YAŞANIYOR 
Caddeyi kullanan araçların sürat ve kural ihlalleri yapmaları nedeniyle vatandaşların karşıya geçmekte zorlandıkları dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca acil hastaları hastahanelere yetiştirilmesi sürecinde trafik yoğunlaşmasından dolayı ambulansların hastahanelere gecikmeli olarak ulaşmaktadır. Yetkililere seslenen vatandaşlar, bir kaza yaşanmadan kavşaktaki sinyalizasyon sisteminin onarılmasını istedi.


5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ EVREN YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR