SAYFA 103 CEVAPLARI 5.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

5.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 103.Sayfa Cevapları 

SORU: Atatürk’ün, çağdaş toplum yaratma mücadelesinde ve ülke sorunlarını çözmede bilimi kılavuz olarak seçtiğine dair kanıtlar gösteriniz.
CEVAP:  atürk’ün önderliğinde çağdaş bilim insanları yetiştirmek amacıyla Cumhuriyet Döneminde yurt dışına öğrenciler gönderilmiştir. Bununla dünyada meydana gelen bilimsel gelişmeleri takip etmek ve eğitim kurumlarımıza aktarmak amaçlanmıştır. Atatürk, yurt dışına gönderilen bu öğrencilere şöyle demiştir: “Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz!”
Şimdi, Atatürk’ün bilime verdiği önemin bir kanıtı olan aşağıdaki gazete haberini inceleyelim:
atatürkün bilimi kılavuz seçtiğine kanıt
Atatürk, yurt dışına öğrenci gönderilmesinin yanı sıra çağdaş eğitim kurumlarının açılmasına da öncülük etmiştir. Onun döneminde yerli ve yabancı uzmanların görüşleri alınarak çağdaş ölçütlere uygun bilim üreten kurumlar ve üniversiteler açılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede 1933 yılında Üniversite Reformu gerçekleştirilmiş ve İstanbul Üniversitesi açılmıştır.


5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ EVREN YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR