SORU: Mustafa Kemal’in, demokrasinin en çağdaş uygulamasının ancak cumhuriyet yönetimlerinde yaşanabileceğini söylemesinin nedenleri neler olabilir?

CEVAP: Cumhuriyet halk iradesine göre yöneticilerin seçilmesi ve iş başına gelmesi demektir. Demokrasi ise kişi hak ve özgürlüklerini baz alan, kişilerin bu haklarının anayasal güvence altına alındığı bir sistemdir. Demokrasilerde kişiler yöneticileri özgür iradelerine göre seçerler. Bu anlamda demokrasinin uygulanabilmesi için mutlaka cumhuriyet yönetiminin olması gerekir.
Atatürk'ün demokrasi anlayışı millî egemenlik ilkesinde belirginleşmektedir. Atatürk millî egemenlik ilkesini millete mal etmek isteyen ilk Türk lideridir. O'nun bu ilkesi cumhuriyet rejimiyle şekillenmiştir. Atatürk'ün gerçekten tam bir demokrasi aşığı idi. Demokrasi ve millî egemenlik ilkesi, Atatürk'ün hayatı boyunca üzerinde durduğu bir husustur.


Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR