SORU: Farklı coğrafi özellikler, ekonomik faaliyetlerin bölgeden bölgeye farklılık göstermesine neden olabilir mi?

CEVAP: Dağlık ve engebeli alanlar, tarım alanlarını daraltıp, tarımsal faaliyetlerin yapılmasını güçleştirirken; düz ve geniş verimli ovalar tarımsal faaliyetlerin yapılmasını kolaylaştırmıştır.
Ülkemiz ılıman kuşakta yer aldığı için çeşitli iklim tipleri görülmektedir. Bu da özellikle tarım ve turizm faaliyetlerini çeşitlendirmiştir.
Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması turizm, balıkçılık ve deniz ticareti gibi ekonomik faaliyetlerin yapılmasına olanak sağlamıştır.
 Dağlık alanlardaki gür çayır ve otlaklar, hayvancılık faaliyetini ve buna bağlı olarak deri fabrikaları, mandıralar ve et kombinalarının kurulmasına imkan vermiştir.
Ormanlar; kâğıt, kereste, mobilya gibi sanayi kollarının gelişmesini sağlamıştır.
Farklı coğrafi özellikler ekonomik faaliyetlerin bölgeden bölgeye farklılık göstermesine neden olur. Mesela ormanı olan bir bölgede ormancılık, kağıt ve kereste fabrikaları kurulur. Kar yağışı alan yüksek bir dağda kış turizmi gelişir. Akarsuları hızlı ve derin akan bölgelerde hidroelektrik santraller kurularak, elektrik üretilebilir. Tarihi ve doğal güzellikleri çok olan bir bölgede turizm gelişir.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR