SORU: Buzdolabı, bilgisayar gibi eşyaları aldığımızda yanında garanti belgesi de verilir. Sizce bu belgeler ne işe yarayabilir?

CEVAP: Garanti belgesi üretici, distribütör, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketiciye verilir. Bu belge tüketicinin aldığı ürünün belli sorunlara karşı big güvence mahiyetindedir. En az 2 seneden başlayan bu belgeler bakanlık onayı alıp daha uzun süreler için geçerli olabilir. Türkiye’de ve Dünya’da teknolojik ürünlere en az 2 sene garanti verilmektedir. Belirtilen kapsamdaki bir sorun durumunda tüketicinin elindeki mal ya tamir edilir ya da tamir uzun sürecekse yenisiyle değiştirilir.

Garanti belgelerinde şunlar yer alır:
İmzalı ve kaşeli satıcı, imalatçı, ithalatçı adresinin yer aldığı bir belge; fatura, mal cinsi, sayısı markası yazan belge; teslim tarihi ve yeri, garanti ve tamir süresi yer alan belge, kullanım hataları sayılan dolayısıyla garanti kapsamına girmeyen durumların yazdığı belge, tüketici hakları, sayısıyla beraber bakanlık izni, yönetmelikteki şartlar.
Türkiye’de garantisi olan ürünlere örnek vermek gerekirse cep telefonu, televizyon, mobilya, süpürge, beyaz eşya gibi ürünler sayılabilir.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR