67. SAYFA CEVAPLARI 8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı 67.Sayfa Cevapları

Yanda bugünkü adı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi olan yükseköğretim kurumunun açılışını anlatan bir gazete haberi görüyorsunuz. Haberi okuduktan sonra ders kitabınızdan ve İnternet’ten yararlanarak ilgili soruları cevaplayınız.

• Atatürk, Tarih ve Dil Fakültesini açarak hangi
amaçlara ulaşmak istemiş olabilir?

CEVAP: Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken dilde, tarihte, coğrafi özelliklerin araştırılmasında bilimsel yöntemler izlenerek ulusal bilince sahip, özgür düşünen, araştıran, sorgulayan, bilim insanlarının yetiştirilmesini istemiştir.

• Haberde Tarih ve Dil Fakültesinde ilk dersi
verdiği belirtilen Bayan Afet kimdir? 

CEVAP: Öğretmen, tarihçi ve sosyoloji profesörü. Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan'dır. Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden olan Afet İnan, yıllar boyu, kurucuları arasında yer aldığı Türk Tarih Kurumu'nun asbaşkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Tezi’ni ortaya koyan tarihçiler arasında yer alır.

• Tarih ve Dil Fakültesinden yetişecek öğrencilerin ülkemize yapacakları hizmetler neler olabilir?
CEVAP: Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi öğrencileri Türk ve Anadolu tarihinin incelenmesinde kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititçeden, Latince ve Yunancaya Antik Batı ve Doğu dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji ve antropoloji alanlarında çalışmalar yapabilirler

• Gazetede Türk milletinin kültür ve medeniyetteki iddiaları ve hedefleri hangi cümlelerle ifade edilmiştir? 
CEVAP: İddiamız şudur: Türkler medeniyette bütün dünyaya takaddüm (öncülük) etmişlerdir.

• Türk milletinin iddiaları ve hedefleri konusunda Tarih ve Dil Fakültesini açanların bu yükseköğretim kurumundan beklentileri neler olabilir?
CEVAP: 23 Mayıs 1935 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan kanun tasarısında Fakültenin kuruluş gerekçesi şöyle belirtilmiştir: “Hükûmet merkezimizde bir taraftan Türk kültürünü bilgi metodu ile işleyecek tetkik ve araştırma kurumlarına olan ihtiyaç, diğer taraftan orta öğretim kurumlarımıza ulusal dil ve tarihimizin bilimsel ve en yeni anlayışlarına göre hazırlanmış öğretmen yetiştirmek ve bugünkü öğretmenlerimizin bu yönden bilgilerini tamamlamak gereği, Ankara’da bir Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kurulmasını icâb ettirmiştir”.

8.SINIF İNKILAP TARİHİ ÇALIŞMA KİTABI TUNA YAYINLARI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR