68.SAYFA CEVAPLARI 6.Sınıf Yakın Çağ Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

6.Sınıf Yakın Çağ Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 68.Sayfa Cevapları

Aşağıdaki ekonomi alanlarının ülkemiz ekonomisindeki yeri ile ilgili bir araştırma yaparak elde ettiğiniz bilgileri ilgili bölüme yazınız.

CEVAP:  Tarım ve hayvancılık: Ülkemiz arazisinin % 36’sı ekili-
dikili alanı oluşturur. Tarıma dayalı önemli ihracat ürünlerimiz: Fındık, Antep fıstığı, pamuk, tütün, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, haşhaş.Türkiye hayvan varlığı fazla olan bir ülkedir. Ancak hayvanlarımızın et, süt, yumurta, yapağıverimleri düşüktür.

Ormancılık: Ülkemizin % 70’lik kısmının orman olması gerekir. Fakat bugün bu oran % 26 civarındadır. Ormanların millî ekonomimize katkısı çok azdır.

Balıkçılık: Yurdumuzun etrafı denizlerle çevrili, birçok akarsu ve tatlı su gölümüz olmasına rağmen
yurdumuzda balıkçılık gelişmemiştir. Türkiye’de Balık Üretiminin Denizlere Göre Dağılışı: Karadeniz % 67, Ege Denizi % 13, Marmara Denizi % 11, Akdeniz % 9.

Madencilik:  Bor, bakır, krom, boksit, taş kömürü gibi ekonomik değeri yüksek bir çok madeni çıkartıyoruz.

İmalat sanayi: İmalat sanayi sektörü Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yere sahiptir. Oluşturduğu katma değer, istihdam ve ihracat ile ekonomimizin temel taşı niteliğindedir. Yaklaşık olarak 4,5 milyon çalışanı vardır ve ihracat içindeki payı da %93 civarındadır.

Ticaret: 1980’den önce Türkiye’nin ihracatında daha çok tarım ürünlerinin (fındık, incir, üzüm, pamuk, tütün gibi) yer al­dığı, ithalatında ise sanayi ürünlerinin (makine, ulaşım araçları, elektrikle aletler) bulunduğu görülür.
1980’den sonra serbest piyasa ekonomisine geçişle bir­likte ihracata yönelik sanayileşme politikaları uygulan­mıştır.

6.SINIF SOSYAL BİLGİLER YAKIN ÇAĞ ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR