SORU: Malazgirt Savaşı ile Miryokefalon Savaşı’nın sonuçlarını karşılaştırdığınızda Miryokefalon Savaşının Anadolu’nun Türkleşmesindeki yeri ve önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

CEVAP: Büyük Selçuklu hükümdarı Alp Arslan Malazgirt Meydan Savaşında Romen Diyojen komutasındaki Bizans ordusunu yenince Anadolu'nun kapıları Türklere açuldı. Bundan sonra Orta Asya'dan gelen Türkler Anadolu'ya yerleştirilmeye başladılar. Selçuklular Anadolu'nun fethini kolaylaştırmak fetih  yapan komutanlara beylik kurma izni verdiler. Bu yüzden Anadolu kısa sürede Türkleşmeye başladı. Malazgirtten yaklaşık 100 yıl sonra Bizansla yapılan Miryokefalon Savaşıyla Anadolu kesin olarak Türk yurdu haline geldi. Artık Bizans Türkleri Anaolu'dan atamayacağını anladı.
Kısaca Malazgirt Meydan Savaşıyla Anadolu'nun kapıları Türklere açılırken, Miryokefalon Svaşıyla Anadolu kesin olarak Türk yurdu haline geldi.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR