SORU: Lale Devri hakkında bir araştırma yapınız.

CEVAP: Osmanlı Devleti'nde, gerileme döneminde hükümdarlık yapmış olan III. Ahmet döneminde, 1718-1730 tarihleri arasında yaşanmış olan bir dönemdir. Lale Devri, 1718 Pasarofça Antlaşması ile başlayan barış döneminde yaşanmıştır. Dönemin Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Bu dönem adını lale çiçeğinden almıştır. Lale yetiştirme tutkusu önce Avrupa da başlamış, daha sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemiştir. O dönemde yaşayan devlet  adamları(3. Ahmet'te dahil) bahçelerine lale soğanı ektirmişlerdir.
Bu dönemde zevk ve eğlenceye düşkünlük ön plandadır. Saraylar, köşkler, eğlence mekanları, lale bahçeleri yaptırıldı. Lüks yaşam, eğlenceler, toplantılar, müsriflik... dönemin en belirgin özelliğidir. 
Lale Devrinde Yapılan Yenilikler
- Osmanlı Devleti'nin ilk modern matbaası kuruldu. 1727 tarihinde İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur. Basılan ilk eser Vankulu Lügatı(Vankulu Sözlüğü)'dır.
- İlk çiçek aşısı yapıldı.
- Yeniçerilerden Tulumbacılar Ocağı adı ile ilk itfaiye teşkilatı oluşturuldu.
- Kağıt ve kumaş fabrikaları kuruldu.
- Arapça ve Farsça eserler Türkçeleştirildi.
- İstanbul da kütüphaneler açıldı.

Lale Devri, 1730'da başlayan Patrona Halil İsyanı ile sona erdi. III. Ahmet tahttan indirildi. Yerine I. Mahmut tahta çıktı. İbrahim Paşa idam edildi. Köşkler ve saraylar yakıldı. Lale bahçeleri yok edildi.

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR