2014 YGS'de Testlere Soruların Değerlendirmesi

ÖSYM YGS soru ve cevaplarının tamamını yayınlamayınca ne tip sorular sorulduğu ve soruların zorluk dereceleri hakkında fikir sahibi olamadık. Bu yazıda sınava giren adayların yorumlarına göre testleri değerlendireceğiz:

TÜRKÇE
40 sorudan oluşan türkçe testinin soruları geçen yıla benziyordu. Sorular...  
YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


 Üniversiteye her yıl hazırlanan adaylar YGS'de souların zor mu kolay mı olacağını merak ediyorlar. Bu süreçte söylentilerin de sonu gelmiyor. Nerdeyse her yıl tekrarlanan soruların bu yıl TÜBİTAK tarafından hazırlandığı ve bu yüzden zor olduğu söylentisi kocaman bir yalan. YGS ve LYS sorlarını hazırlayan tek kurum ÖSYM'dir. Soruların zorluk derecesi aslında her yıl hemen hemen aynıdir. Sadece son yıllarda soru stillerinde değişiklikler yapılmıştır.


Şimdi YGS sorularının zorluk dereceleriyle ilgili sayılsal verilere bakalım:
Öğrenciler değerlendirilirken okuduğunu anlama, genel kavram ve ilkelerle düşünme, zihinsel becerilerin ölçülmesi, basit işlem alışkanlıkları, bildiğini hatırlama, kavrama uygulama analiz etme ve sentezlemeye yönelik bilişsel becerileri ölçülmesi hedeflenmektedir. BU süreçlere ilişkin soru tiplerinin zorluk düzeyleri 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; normal sorular, kolay, zor, çok kolay ve çok zor dediğimiz seçici sorulardır. Seçici sorular daha çok üst düşünme becerilerini içeren analiz ve sentez sorularının yanında bilgi basamağından da seçici sorular gelebilmektedir. Bu soru grupların sorulma yüzdelikleri birbirlerine eşdeğerdir. Yani % 20 zor soru varsa, % 20’de kolay soru vardır.

YGS ‘deki Sorularının Zorluk Düzeyleri
YGS da 4 farklı teste 160 soru sorulmaktadır. Sorular daha çok kavrama ve uygulamaya yöneliktir. Ayrıca öğrencilerin;
Okuduğunu anlama, temel kavram ve ilkelerle düşünme, basit işlem alışkanlıkları ve zihinsel becerileri ölçülmesi hedeflenmektedir.
OKULSORU.COM/2014 YGS Yazı Serisi-10

Yorum yazın:

4 comments:

 1. siz ne kadar olmuyo desenizde bence bir sene kolay bir sene zor oluyo.mesela 2013 te sınav zor olduğundan üniversiteye giriş puanı düştü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SINAV SORULARININ ZORLUĞU KOLAYLIĞI KİŞİLERE GÖRE DEĞİŞEBİLİR. SİZE SORULARIN ZOR GELMESİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ SORU ŞEKİLLERİNİN DEĞİŞİYOR OLMASIDIR. MESELA TÜRKÇE SORULARININ PARAGRAFLARI DAHA UZUN. ANLAMAYA YÖNELİK SORU SAYISI DAHA FAZLA.

   Sil
 2. Bn ümmiye diplma notm 71.50 meslk lisesi mezunuyim cgrafya ogretmnligi istyorm ygsde kac puan almsm gerekyo ism kolaylassn dye bde lysde kac net yspmam lzm yardmci olursanz sevnrm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SÖZEL ALANDA İYİ BİR YER KAZANMAK İÇİN ÖNCELİKLE 60 NETİN ALTINA DÜŞMEMEK GEREKİR. LYSDE DE 110 VE ÜSTÜ NET YAPARSAN KAZANMAN KOLAYLAŞIR. OKULDAN 43-44 CİVARINDA PUAN GELİR

   Sil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR