YGS'Yİ KAZANMAK O KADAR DA ZOR DEĞİL
Üniversite sınavı için yapılan çalışmalarda ilk sınav yani YGS için artık son kulvara girdik. Son kulvara girmekle birlikte heyecan,stres,kaygı artık dorukta.Kafalarda en büyük soru:Acaba bu sınavda başarılı olur muyum?
Sınavda başarılı olmak için 4 şart gerekiyor:
1.Bilgi: Sınav için ilk aşama sayılan bu aşamada yılların getirdiği birikimlerle birlikte son yıl yapılan çalışmalar bu aşamayı tamamlamızı sağlar. Süreci uzun olsa da çalışıldığında bu aşama sorun çıkmaz
2.Yorum: Bilginin kavranması aşaması da denebilir. Kitap okumak,genel kültür bilgisi ve bol soru çözmek bu aşamada başarıya ulaşmada işimize yarayacaktır
3.Hız: Bu aşamaya kısaca soruları hızlı çözmek de diyebiliriz. Sınavda her soru için 1 dakika süre verilir. Ancak bazı sorular için daha fazla zaman harcayacağımız için bazı soruları daha kısa sürede çözmek için hızlı olmak zorundayız. Bu aşamada başarılı olmanın en bütyük şartı mümkün olduğu kadar çok soru çözmektir.
4.Dikkat:Belki de başa çıkmakta en çok zorlandığımız aşama. Çünkü öğrencilerin büyük bir kısmı hızlı olduklarında dikkatli olamadıklarını dikkatli olduklarında da hızlı olamadıklarından yakınırlar. İyi konsantre olabilirsek dikkat konusunda bir sorunumuz olmaz.
   Bu aşamalar haricinde en büyük sorun sınav öncesi ve sınav sırasnda yaşanan yüksek kaygı. Az kaygı aslında başarılı olmamıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde sınav sırasında daha dinç oluruz. Ancak çok kaygı kafamızı dağıtır ve soruları çözmemizi engeller. Halbuki sınavın sonucundan çok, sınav anına odaklanabilirsek ve sınavı sadece sorulardan ibaret görebirsek kaygıdan uzaklaşırız. Bir sorunu ne kadar büyütürsek o kadar başarısız oluruz. Soru çözmek çok zor bir süreç olmadığına göre sadece sınavın sonucunu düşünmek anlamsız olur. O yüzden sadece tek tek sorulara odaklanmak gerekir.
Sonuç olarak YGS'yi kazanmak çok zor değil sadece kaygıdan uzak durmak gerekir. Kafamızda anlamsız düşünceler yaratmamalı,mümkün olduğu kadar stresten uzaklaşmalıyız. YGS her gün çözdüğümüz sorulardan ve denemelerden daha basit ve daha çözülebilir. Soru mantığı sadece basit düşünmeyi gerektirir. Basit düşünüp sadece sorulara odaklanabilirsek YGS'de kesinlikle başarıya ulaşırız.

A Kitapçığı İçin Tıklayın

B Kitapçığı İçin Tıklayın B

Cevap Anahtarı İçin Tıklayın

Güvender Cevap Anahtarı
Güvender Cevap Anahtarı

Yorum yazın:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR