Tercihlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde sıralayalım.

1. Öncellikle gitmek istediğiniz bölümü belirleyin. Puanınızın ne olduğundan çok yapmak istediğiniz meslek daha önmeli Çünkü kazanağınız bölüm aslında bundan sonraki mesleğiniz olacak.

2. Tercih yaparken kesinlikle puana değil sıralamaya dikkat edin. Çünkü geçen yıl aynı puanla sıralama açısından aranızda nerdeyse iki kat fark var.Örneğin 450 puan alan biri geçen yıl 10000. sıradayken bu yıl 5000. sırada.

3. Bu süreçte uzman birinden destek almanız çok önemli. Çünkü kafanız çok karışacaktır.

4. Puanınız yüksek ve gitmek istediğinzi bölüm belliyse hiç terddüt etmeyin hemen yazın.

5. Puanınız istediğiniz bölümlere yetmiyorsa o zaman ince eleyip sık dokuyun. Bu süreçte uzman birinin desteğini almanız yararınıza olacaktır.

6. Tercih yaparken puanının 20 üstü veya altı sıralamanın 2000 üstü veya altını tercih edin.Bu aralığı daha da artırabilirsiniz. Örneğin sıralamanız 5000. ise 2000. sıraya kadar tercih yapabilirsiniz.

7. Unutmayın tercih sayınız çok ve illaki ilk tercihinizi kazanmanız gerekmiyor. O yüzden ilk tercihleriniz yüksek puanlı yerler olabilir. O gelmezse bile diğer tercihleriniz gelebilir.

8. Tercihleri yaparken sıralamaya dikkat edin. Tercihlerinizi yüksek puandan düşük puana göre sıralayın. Eğer daha düşük puanlı bir yeri daha düşük puanlı bir yerin önüne yazarsınız önceki tercih ölü tercih olmuş olur. Örneğin 5000. sıradaydanız 2000. sıradan başlayarak 7000. sıaraya kadar tercihlerinizi sıralayabilirsiniz.

9.İllaki bir yere yerleşmek istiyorsanız mutlaka yerleşirsiniz. Çünkü tercih eden herkes açıköğretim kazanma şansına sahip.

10. Puanınız düşükse hiç bir geleceği olamayan bölümleri tercih etmeyin. Unutmayın ki önünüzde daha uzun yıllar var. Pişman olacağınız meslekleri yazmayın.
  Son olarak terihleriniz geleceğinizdir ve kalbinizin sesini mutlaka dinleyin

OKULSORU.COM/ÖSYS ÖZEL YAZI SERİSİ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR